Kauņā narkotisku vielu saindēšanās dēļ miris 15 gadus vecs zēns; blakus atrasts veips
foto: Shutterstock
Pēc viņa teiktā, pagaidām nav zināms, kādas tieši vielas zēns lietojis. Ekspertīze var ilgt no dažām nedēļām līdz pat vairākiem mēnešiem.
Pasaulē

Kauņā narkotisku vielu saindēšanās dēļ miris 15 gadus vecs zēns; blakus atrasts veips

Marianna Ozola

Jauns.lv

Aizvadītajā nedēļas nogalē Kauņā miris 15 gadus vecs pusaudzis, kurš 30. jūnijā tika nogādāts slimnīcā narkotisku vielu saindēšanās dēļ.

Kauņā narkotisku vielu saindēšanās dēļ miris 15 ga...

Kā vēsta Lietuvas medijs LRT, Bērnu slimību klīnikas vadītājs, profesors Rimants Kēvalas apstiprinājis, ka blakus pusaudzim atrasta elektroniskā cigarete.

Preses konferencē otrdien Kēvalas pastāstīja, ka pusaudzis miris no saindēšanās ar narkotiskām vielām. Ārsts apstiprināja, ka pie pusaudža atrasta elektroniskā cigarete, bieži dēvēta par “veipu”.

“Neskatoties uz intensīvu ārstēšanu un daudzu mediķu pūlēm, pusaudzis mira pēc piecām dienām slimnīcā. Psihotropo vielu saindēšanās dēļ attīstījās vairāku orgānu mazspēja, kas izraisīja nāvi,” stāstīja ārsts.

Pēc viņa teiktā, pagaidām nav zināms, kādas tieši vielas zēns lietojis. Ekspertīze var ilgt no dažām nedēļām līdz pat vairākiem mēnešiem.

Algirds Dagis žurnālistiem pastāstīja, ka atrastā pusaudža stāvoklis bijis kritisks. “Sirdsdarbību izdevās stabilizēt, elpošanu – nodrošināt, taču gala rezultāts ir tāds, kāds tas ir,” viņš rezumēja skumjo situāciju.

Viņš uzsvēra, ka cīņa ar elektroniskajām cigaretēm nedod gaidītos rezultātus – saindēto pacientu skaits svārstās, bet saglabājas nemainīgs. Bieži vien mediķi pat nezina, ar kādām vielām jaunietis saindējies.

Profesors Kēvalas piebilda, ka šogad šis ir jau otrais tik traģiski beidzies toksiskas saindēšanās gadījums slimnīcā.

„Sarunas un informācija ir viena no efektīvākajām metodēm. Vecākiem jārunā ar pusaudžiem par šīm riska situācijām. Nebūsim naivi – bērni, īpaši pusaudži, mēģinās. Statistika runā pati par sevi – praktiski katrs otrais pusaudzis ir mēģinājis elektroniskās cigaretes. Jābrīdina, kas slēpjas aiz tā, kas var notikt. Īpaši, ja ir daudz toksisku vielu, kas tiek pievienotas šķidrumiem, pat nezinot par to. Tas ir viens, bet otrs – bērni ir mūsu atspulgs. Daudzi pieaugušie dara to pašu,” sacīja ārsts.

Pagājušajā gadā Neatliekamās palīdzības nodaļā vērsās 125, bet šogad – 54 saindējušies bērni.

„Es redzēju jaunāko ar narkotikām saindējušos bērnu – 7 gadus vecu. Viņš palika dzīvs, bet ieradās ar apziņas traucējumiem un krampjiem,” dalījās pieredzē R. Kēvalas, piebilstot, ka vēlāk noskaidrojās, ka vecākais brālis tirgoja narkotikas un pats tās lietoja.

„Personības traucējumi – devalvācija, degradācija, morālo vērtību maiņa. Sekas organismam atkarīgas no vecuma, kad sāk lietot. Un centrālajai nervu sistēmai, sirds un asinsvadu sistēmai sekas paliek,” sacīja Kēvalas.

Kauņas apgabaltiesas prokuratūra norāda, ka pašlaik tiek veikta izmeklēšana par nepilngadīgā, kurš miris ārstniecības iestādē, nāves cēloņa noskaidrošanu.

„Kamēr nāves cēlonis oficiāli nav noskaidrots, mēs nevaram ne apstiprināt, ne noliegt, ka persona mira no narkotiku saindēšanās,” norāda prokuratūra.