Atrasta vieta, no kurienes Krievija slāpē GPS signālus virs Baltijas
foto: Soctīkli
GT-01 "Murmansk-BN" sistēma - kravas automašīna ar jaudīgām 32 metru antenām.
Pasaulē

Atrasta vieta, no kurienes Krievija slāpē GPS signālus virs Baltijas

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Polijas pētnieki apkopojuši detalizētu informāciju par Krievijas GPS signāla apspiešanas operācijām Baltijas jūrā, kas sākušās kopš Krievijas uzbrukuma Ukrainai, atsaucoties uz "Defence News", ziņo "The Insider". Kopš pilna mēroga kara sākuma 2022. gada februārī tūkstošiem lidmašīnu un kuģu saskārās ar navigācijas sistēmu darbības traucējumiem, kas radīja novirzes no kursa un pat reisu atcelšanu.

Atrasta vieta, no kurienes Krievija slāpē GPS sign...

Traucējumi globālās navigācijas satelītu sistēmas (GNSS) darbībā ietver signālu slāpēšanu un koordinātu maiņu. Šādi traucējumi tiek fiksēti gandrīz katru dienu no Gdaņskas lidostas, caur rosīgiem Baltijas jūras kuģu maršrutiem un līdz Igaunijas un Somijas gaisa telpai. Baltijas valstu varas iestādes par to tieši apsūdz Krieviju, bet martā astoņas Eiropas valstis iesniedza sūdzību ANO par šo praksi.

Starptautiskā pētnieku komanda Jaroslava Cideiko vadībā no Gdaņskas Jūras universitātes uzstādījusi vairākas monitoringa stacijas Gdaņskas līča apkaimē traucējumu izsekošanai un to avota noteikšanai. Šā gada pavasarī veiktās triangulācijas rezultāti norāda uz diviem piekrastes objektiem Krievijas Kaļiņingradā ar aptuveni viena kilometra precizitāti. Abas atrodas zināmo radioelektroniskās cīņas vienību un militāro antenu kompleksu tiešā tuvumā.

Signāli nāca no Okuņevas antenu kompleksa rajona Kaļiņingradas centrālajā piekrastē - vietas, kur dislocējas radioelektroniskās cīņas vienības. 2018. gada satelītattēlos šeit redzama GT-01 "Murmansk-BN" sistēma - kravas automašīnu komplekss ar jaudīgām 32 metru antenām.

Igaunija, Lietuva, Latvija, Zviedrija un Vācija oficiāli pasludinājušas GNSS traucējumus par Krievijas hibrīdkara formu. Igaunijas aizsardzības spēku komandieris Martins Herems paziņojis, ka Krievija to dara, gatavojoties karam ar Baltijas valstīm. Tomēr, kā norāda "Defence News", ne visi piekrīt šai interpretācijai - daži pētnieki uzskata, ka traucējumi NATO kaimiņvalstīs varētu būt militāro objektu aizsardzības blakne, nevis mērķtiecīga rīcība. Problēmas risināšanai vairākas valstis izstrādā alternatīvas sauszemes navigācijas sistēmas, ieskaitot "R-Mode Baltic" projektu, kuru paredzēts palaist līdz 2026. gadam, raksta "Postimees.ee".