Pasaulē

VIDEO: baiss "cunami mākonis" pārsteidz ļaudis Portugāles pludmalē

Nils Zālmanis

Jauns.lv

Kamēr Eiropas dienvidus dedzina ellīga svelme, tā var izpausties arī neparastās parādībās, par ko svētdien un pirmdien pārliecinājās ļaudis Portugāles ziemeļos, kuri meklēja veldzi Atlantijas okeānā. Pludmalēs daudzi piedzīvoja pamatīgu izbīli par iespējamu milzīgu cunami. Šis “cunami” izrādījās Eiropā reta meteoroloģiska parādība.

VIDEO: baiss "cunami mākonis" pārsteidz ļaudis Por...

“Cunami mākoņi” parādījās virs Eiropas kontinentālās daļas galējā rietumu punkta Rokas raga (Cabo da Roca), kā arī virs pludmalēm vairākās vietās Portugāles ziemeļos, kļūstot par sensāciju soctīklos.

Šāda veida mākonis ir garš un cilindrisks, tas pārvietojas horizontāli it kā “veļoties” pāri okeānam. Portugāles meteoroloģiskā vietne “MeteoPT” norāda, ka šī parādība Portugālē ir ļoti reti sastopama, taču, izņemot baiso izskatu, nekādi citādi nav bīstama. Šāds mākonis veidojas, kad siltā gaisa masa satriecas ar aukstā gaisa masu un nevis paceļas augšup, bet izplešas horizontāli.

“MeteoPT” atgādina, ka 1999. gadā līdzīgs mākonis izraisīja īstu paniku Portugāles dienvidu reģionā  Algarvē.

Šādi mākoņi bieži manāmi Austrālijas Karpentārija līča dienvidu daļā, un tā ir vienīgā zināmā vieta, kur šādus mākoņus var prognozēt un regulāri novērot, pateicoties teritorijas un jūras konfigurācijai.

Ekstrēmais karstums Francijas pilsētās un laukos. 2025. gada jūnijs

Pašlaik Portugāle gluži kā vairākas citas Eiropas dienvidu valstis piedzīvo neciešamu karstumu, dažviet gaisa temperatūrai sasniedzot pat 46 grādus, piemēram, Spānijas Velvas provincē. Pastāv reāla iespēja, ka tuvāko dienu laikā no karstuma var mirt tūkstošiem cilvēku, brīdina “Politico”. Pasaules Veselības organizācija pirmdien publicēja brīdinājumu, aicinot izlēmīgāk rīkoties, lai novēstu desmitiem tūkstošu “nevajadzīgu un lielākoties novēršamu nāves gadījumu”. Londonas Higiēnas un tropu medicīnas skolas statistiķis Pjērs Maselo izteicās “Politico”, ka svelmes dēļ no 30. jūnija līdz 3. jūlijam var iet bojā vairāk nekā 4500 cilvēku un vislielākais upuru skaits varētu būt Itālijā, Horvātijā, Slovēnijā un Luksemburgā, un visbriesmīgākais laiks varētu būt līdz trešdienai.