
Briti aizliegs huligāniem bradāt un apķēzīt Vinstonu Čērčilu

Lielbritānijas valdība plāno iekļaut slavenā premjera Vinstona Čērčila statuju Londonā, Parlamenta laukumā, Pirmā un Otrā pasaules kara karavīriem veltīto pieminekļu sarakstā. Kāpšana uz tās tiks uzskatīta par noziegumu, sodāmu ar ieslodzījumu līdz trim mēnešiem un naudassodu 1000 mārciņu apmērā.
Sarakstā tiks iekļauts arī Vaithola monuments pasaules karos kritušajiem un daudzi citi pieminekļi. Jaunievedums iekļauts likumprojektā “Par noziedzību un policiju”, ko izskata parlaments.
Nostāsti vēsta, ka Čērčils personiski izvēlējās vietu savai statujai, kad apstiprināja Parlamenta laukuma rekonstrukcijas plānus 1950. gados. Četrus metrus augsto bronzas statuju atklāja Čērčila atraitne Klementīne 1973. gada novembrī, astoņus gadus pēc viņa nāves.
2014. gadā kāds protestētājs pavadīja uz statujas postamenta 48 stundas "Occupy Democracy" akciju laikā. Viņu arestēja, bet vēlāk visas apsūdzības atsauca. 2000. gada 1. maijā demonstrāciju laikā pieminekli aplēja ar sarkanu krāsu un galvai izveidoja zaļu irokēzu frizūru. Vandalis aiz restēm pavadīja 30 dienas.
Turpmākajos gados savu naidu pret Čērčilu vērsuši visdažādākie strāvojumi. “Extinction Rebellion” ekohuligāni 2020. gadā statuju apzīmēja ar grafiti, par ko 18 gadu vecam jaunietim piesprieda 200 mārciņu sodu un vēl piedziņai 1200 mārciņu kompensāciju. “Black Lives Matter” protestu laikā pieminekli atkal apķēpāja, un varas iestādes bija spiestas to ietērpt dēļu kastē un apsardzei norīkot policijas patruļu.
Aprīļa beigās pēc Augstākās tiesas lēmuma, ka sievieti nosaka reālais dzimums, transaktīvisti uzrāpās uz Čērčila statujas un uzmālēja savus lozungus uz citiem pieminekļiem. Premjers Kīrs Stārmers atgādina, ka Čērčils ir viens no izcilākajiem valsts varoņiem un minētās izdarības pelna sodu.