Re, kādā "gaisa pilī" grasās lidot Tramps! 40 televizoru, smalkas mēbeles, zelta rotājumi un daudz kas cits 400 miljonu dolāru "dāvanā" no Kataras

ASV prezidents Donalds Tramps nekad nav bijis slavens ar pieticīgu dzīvesveidu vai īpašu rēķināšanos ar ētiskajām normām prezidenta amatā, un to atspoguļos arī viņa iecerētā jaunā “Air Force One” jeb prezidentam paredzētā lidmašīna — 400 miljonu dolāru vērtā luksusa “Boeing 747-8” lidmašīna, ko viņš grasās saņemt dāvanā no Kataras karaliskās ģimenes. Tā būšot īsta “debesu pils”.
Britu izdevums “Daily Mail” publicējis fotogrāfijas, kas ļaus ieskatīties šajā lidaparātā, kam teorētiski vajadzētu nodrošināt ASV prezidenta spējas droši pārvietoties un vadīt valsti arī ekstremālās situācijās, taču Trampa gadījumā tā vairāk atgādinās viņa lepno Floridas villu vai Ņujorkas apartamentus.
Lidmašīna ir aprīkota ar galveno guļamistabu, viesu guļamistabu, divām pilnvērtīgām vannas istabām ar dušu, deviņām mazām tualetēm, piecām mazām virtuvēm un personīgo kabinetu. Lidmašīnas grezno interjeru veidojusi slavenā Francijas dizaina firma “Alberto Pinto Cabinet”. Lidaparātā būs arī vairāk nekā 40 televizoru, tostarp 10 televizori ar lieliem ekrāniem, 13 “Blu-ray” atskaņotāji un interneta pieslēgums.
Atšķirībā no parastās “Boeing 747” lidmašīnas, kas var uzņemt vairāk nekā 460 cilvēku, šajā milzīgajā lidmašīnā ir tikai piecas standarta biznesa klases krēslu rindas, pārējās telpas ir pārveidotas par piecām atpūtas zālēm divos galvenajos klājos, kas savienotas ar greznām kāpnēm.
Lidmašīna var uzņemt apmēram 90 pasažierus, kā arī 14 apkalpes locekļus. Agrāk to izmantoja “Qatar Airways” struktūrvienība, kas apkalpo Kataras karaļnamu un citas valsts amatpersonas.
Tramps gaidīja, kad “Boeing” pabeigs viņa prezidenta lidmašīnas jaunās paaudzes modeļa izstrādi, bet kompānija atpaliek no grafika un jau pārsniegusi budžetu. Tramps paziņoja, ka pieņems dāsno Kataras dāvanu “pagaidu lietošanai” un to izmantos, kamēr nebūs gatava amerikāņu lidmašīna. Tā būs vislielākā “Air Force One” lidmašīna, kuras garums pārsniegs 76 metrus.
Pats Tramps nesaskata neko sliktu, saņemot superdārgas dāvanas pat no valstīm ar apšaubāmu reputāciju. “Fakts, ka Aizsardzības ministrija bez maksas kā dāvanu saņem “747” lidaparātu, uz laiku aizvietotu 40 gadus veco “Air Force One” ļoti publiskā un caurskatāmā darījumā, tik ļoti traucē blēdīgajiem demokrātiem, ka viņi pieprasa, lai mēs par lidmašīnu maksājam milzīgu cenu,” viņš rakstīja savā “Truth Social” kontā.
Nav jābrīnās, ka Trampa ieceltā ģenerālprokurore Pema Bondi un Baltā nama jurists Deivids Varingtons arī nesaskata tur nekā pretlikumīga vai no ētikas viedokļa apšaubāma.
Tomēr ne tikai demokrāti bija sašutuši par luksusa dāvanu, turklāt no valsts, kas tikusi saistīta ar dažādu teroristisku organizāciju finansēšanu. Kentuki republikāņu senators Rends Pols paziņoja, ka tas “neizskatās labi un nesmaržo labi.” Pat Trampa kaislīgā atbalstītāja un sazvērestību teoriju propagandiste Lora Lūmera, kas sociālajos tīklos rakstīja, ka atdotu dzīvību par Trampu, šajā gadījumā pauda dziļu vilšanos. “Mēs nevaram pieņemt 400 miljonu dolāru “dāvanu” no džihādistiem uzvalkos,” viņa rakstīja.
I love President Trump.
— Laura Loomer (@LauraLoomer) May 11, 2025
I would take a bullet for him.
But, I have to call a spade a spade.
We cannot accept a $400 million “gift” from jihadists in suits.
The Qataris fund the same Iranian proxies in Hamas and Hezbollah who have murdered US Service Members. The same… https://t.co/V4kzJpCsRk pic.twitter.com/HqVztPfZZ3
ASV Konstitūcija aizliedz federālajām amatpersonām no ārvalstīm pieņemt materiālas vērtības bez Kongresa piekrišanas.
“Šis ir klasisks piemērs tam, no kā baidījās valsts dibinātāji,” uzskata Minesotas Universitātes tiesību profesors un bijušais Baltā nama galvenais jurists ētikas jautājumos Džordža Buša jaunākā administrācijā Ričards Peinters. “Bet nedomāju, ka viņi paredzēja, ka viss kļūs tik slikti.”