Ēdienā varēja nodot vēstījumu: atklāts konklāva lielais noslēpums
foto: Zuma Press/Scanpix
Pasaulē

Ēdienā varēja nodot vēstījumu: atklāts konklāva lielais noslēpums

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Vairāk nekā 750 gadus kardinālu, kas gatavojas izvēlēties Romas pāvestu, ēdienkartes regulē stingri noteikumi. Piemēram, uz galda gadsimtiem ilgi bija aizliegti ravioli, salvetes un vistas: tajās taču var nodot slepenu vēstījumu.

Ēdienā varēja nodot vēstījumu: atklāts konklāva li...

Pagājušajā nedēļā, staigājot pa Romu, varēja diezgan bieži restorānā sastapt kardinālu. Viņi steidz baudīt iecienīto ēdienu - un nav nekāds brīnums - jo no 7. maija 135 kardināli būs slēgti no pārējās pasaules Siksta kapelā. Kamēr aizklātais balsojums nenoteiks, kurš būs jaunais Romas pāvests, viņi atradīsies stingras izolācijas apstākļos, vēsta BBC.

2013. gadā, kad pāvesta vēlēšanas notika iepriekšējo reizi, Itālijas mediji rakstīja par to, ka daudzi kardināli ielūkojušies "Al Passetto di Borgo", ģimenes restorānā tikai 200 metru attālumā no Svētā Pētera katedrāles. Zināms, ka kardināls Donalds Viljams Virls tur pasūta lazanju, bet Frančesko Kokopalmerio (viens no 2013. gada favorītiem) dod priekšroku ceptiem kalmāriem.

Pāvesta konklāvi tradicionāli ir slaveni ar savu slepenību. Kardināli atrodas vienā telpā, bez sakariem ar ārpasauli. Vienīgais atļautais signāls ir dūmi: baltais nozīmē, ka pāvests ir izvēlēts, melnais ir nepieciešams atkārtots balsojums, jo nav panākts divu trešdaļu balsu vairākums plus viens. Kas tieši notiek konklāvā - nav zināms, bet skaidrs ir viens: kardināliem jāēd tās dienas vai nedēļas, kamēr ilgst Romas katoļu baznīcas jaunā augstākā pontifika izvēles process, kurā ir 1,4 miljardi katoļu.

Bet kā lai saglabā slepenību un garantē balsojuma nepakļautību ārējai ietekmei, ja kardināliem piegādā pārtiku un iznes tās atliekas? Vēsturiski ēdiens bija potenciāls drauds: pavārs varēja paslēpt vēstījumu kardinālam ravioli, vai arī pats kardināls varēja nodot vēstījumu uz netīras salvetes. Turklāt kopīgas maltītes var būt slepenu sarunu vieta. Šo tēlu, konklāva "pārtikas kultūru", izmanto popkultūra un asociējas ar aizdomīguma, intrigu un kontroles gaisotni.

Filmā "Konklāvs" (2024. g.) gandrīz visa darbība notiek nevis balsošanas zālē, bet ēdamzālē. Skaļas maltītes kontrastē ar paša konklāva gandrīz pilnīgu klusumu, kur nenotiek formālas debates. Klusumu traucē tikai rituālās runas mirkļi - piemēram, zvērests, ko izrunā kardināls, iemetot biļetenu urnā. Tomēr ap šo ceremoniālo klusumu tomēr notiek aktīva komunikācija - bieži vien tieši caur ēdienu. Lai arī filmu nevar uzskatīt par precīzu atspoguļojumu tam, kas notiek aiz slēgtām durvīm, nav šaubu, ka pāvesta "pārtikas kultūrā", tāpat kā jebkurā citā, tas, ko tu ēd, kā tu ēd un ar ko tu ēd, liecina par daudz ko.

Vesela virkne slepenības noteikumu, kas ir spēkā līdz pat šai dienai, iesniedzas 1274. gadā, un to uzstādīja pāvests Grigorijs X. Viņu izvēlējās gandrīz trīs gadus, no 1268. līdz 1271. gadam. Tās bija ilgākās pāvesta vēlēšanas vēsturē. Itāliešu baznīcas tiesību zinātājs Enriko de Seguzio, kurš piedalījās tajā konklāvā, rakstīja, ka pilsētas iedzīvotāji draudējuši samazināt kardinālu uzturu, lai paātrinātu procesu.

Jau tad konklāva dalībniekiem bija jāatrodas izolācijā. Kardinālu ēšanas noteikumi bija daudz skarbāki - trīs dienas vēlāk bez vienprātības kardināliem pienācās viena maltīte dienā, bet pēc astoņām dienām - tikai maize un ūdens. XIV gadsimta vidū pāvests Klements VI šos ierobežojumus mazināja, ļaujot pasniegt trīs ēdienus: zupu, pamatēdienu (zivis, gaļu vai olas) un desertu (sieru vai augļus). Lai gan stingra badošanās režīms nav iedzīvojies, stingra procesa kontrole ir palikusi.

Visplašākais vēsturiskais uztura apraksts konklāva laikā pieder Bartolomeo Skappi - slavenākajam renesanses laika šefpavāram. Viņš apkalpoja pāvestu Piju IV un Piju V, bet 1570. gadā publicēja kulinārijas grāmatu "Opera dell' arte del Cucinare" ("Kulinārijas māksla"), kas viņam deva milzīgu popularitāti. Viņš stāsta, kā konklāvs pārticis pāvesta jūlija III ievēlēšanas laikā, un raksta par to, kā tika nodrošināta kontrole - un viņa aprakstītās prakses tiek pielietotas joprojām.

Kā raksta Skappi, ēdienus kardināliem kopējā virtuvē gatavoja pavāri un someljē, un tie bija tikai daļa no konklāva apkalpojošā personāla. Virtuve varēja būt potenciāla slepenu ziņu pārraidīšanas vieta, tāpēc tur pastāvīgi dežurēja sargi. Divas reizes dienā pēc mesliem kalpotāji svinīgi nogādāja barību pie loga ar rotējošiem elementiem sienā. Caur to ēdiens tika nodots kardināliem. Pirms tam ēdienus pārbaudīja degustatori, meklējot slepenus vēstījumus pārtikā. Katru soli kontrolēja itāļu un šveiciešu gvardi.

Pārtikas kontrole bija stingra: nebija pieļaujams nekas, kur noslēpt zīmīti. Nekādu slēgtu pīrāgu, nekādu vistu. Vīns un ūdens - tikai caurspīdīgos traukos. Auduma salvetes tika atlocītas. Tas ne tikai nodrošināja pilnīgu kardinālu izolāciju, bet arī samazināja saindēšanās risku - galu galā vienmēr, bet renesanses laikā īpaši, Romas pāvests bija ārkārtīgi ietekmīga politiska figūra.

Neraugoties uz ierobežojumiem, kardināli, spriežot pēc Skappi apraksta, pārtika tīri labi. Tika pasniegti salāti, augļi, gaļa, vīns un svaigs ūdens. Skappi aprakstītie dzīves apstākļi bija komfortabli: katrā cellē bija gulta, galds, pakaramais, divi krēsli, naktspods un trauks ar vāku, kā arī citi priekšmeti. Ja neskaita totālu kontroli, piedalīšanās konklāvā renesanses laikā nebija nekas smags.

Gaidāmā konklāva laikā, kas sāksies 7. maijā, kardināli, kā ierasts, dzīvos Svētās Martas namā, Svētā Pētera katedrāles piebūvē. Gatavot kardināliem būs mūķenes. Ēdieni būs vienkārši, raksturīgi Lazio reģionam, kur atrodas Vatikāns, un blakus esošajam Abruco: minestrone, spageti, arrostičīni (jēra gaļas šašliks) un novārīti dārzeņi. Nedaudz pieticīgāk nekā renesanses laikā, bet būtība ir tāda pati: process tiek stingri kontrolēts, lai izslēgtu informācijas noplūdi.

Filmā "Konklāvs" viena no pirmajām ainām virtuvē rāda mūķenes, kuras vāra veselas vistas buljonam: pieticīgs, nebūt ne grezns ēdiens. Taču svarīgs ir nevis tas, bet simbolisms: mūsdienu katoļu baznīca - īpaši pēc pāvesta Franciska pontifikāta - tiecas translēt vienkāršības un pieticības tēlu. Bažas par slepeniem vēstījumiem vistas gaļā ir zudušas. Tagad par galveno apdraudējumu tiek uzskatītas elektroniskās ierīces, un tas vairākkārt tiek parādīts arī filmā.
Tā nu, kamēr Vatikāns pirms konklāva pārbauda, vai nav slēptu elektronisko ierīču, kardināli gatavojas citādi: pastaigājas pa Romu un bauda iecienītos ēdienus. Kādam no viņiem kāds no pusdienām būs pēdējais kardināla rangā.