
Vai mākslīgais intelekts palīdzēs sarunāties ar mājdzīvniekiem? Ķīnas kompānija sola revolūciju

Ķīnas mākslīgā intelekta gigants "Baidu" iesniedzis patenta pieteikumu tehnoloģijai, kas sola pārtulkot dzīvnieku skaņas cilvēku valodā. Lai gan pieteikums tika iesniegts jau pagājušā gada decembrī, to publiski atklāja tikai šonedēļ.
Pēc pieteikuma apraksta, šī tehnoloģija balstās uz dažādu datu vākšanu no dzīvnieka, tostarp skaņām, ķermeņa valodas, uzvedības izmaiņām un citiem bioloģiskiem rādītājiem. Analizējot šos datus, sistēma nosaka dzīvnieka emocijas, ko pēc tam pārtulko cilvēku valodā.
Tehnoloģija izmanto vairākus mākslīgā intelekta apakšvirzienus – mašīnmācīšanos, dziļo mācīšanos ar neironu tīkliem, kā arī dabīgās valodas apstrādi, kas ļauj analizēt un sintezēt runu un valodu.
Ja dzīvnieka balss netiek atpazīta kāda jau zināma emocionāla modeļa ietvaros, pētnieki manuāli marķē skaņu, atjaunina datu paraugus un pielāgo algoritmus, norādīts pieteikumā.
Eksperti gan uzsver – fakts, ka patenta pieteikums ir publicēts, nenozīmē, ka tas jau ir apstiprināts. Kā skaidro jurists Jū Juntins no Šanhajas juristu biroja “Debund”, labākajā gadījumā apstiprināšana var aizņemt gadu, bet bieži vien process ieilgst trīs līdz piecus gadus.
"Baidu" nav publiski atklājis, kādi būs nākamie soļi – vai tiks radīta īpaša lietotne vai ierīce, kas ļaus “sarunāties” ar mājdzīvniekiem. Uz žurnālistu jautājumiem par nākotnes plāniem uzņēmums trešdien atteicās sniegt komentārus.
Pētījumi par dzīvnieku valodas tulkošanu nav nekas jauns – jau 2001. gadā japāņu uzņēmums “Takara” izlaida ierīci "Bowlingual", kas tulkoja suņu riešanu un iekļuva žurnāla "Time" “Gada izgudrojumu” sarakstā. Tam sekoja “Meowlingual” versija kaķiem. Vēlāk, 2014. gadā, Skandināvijas pētnieki “Indiegogo” platformā savāca vairāk nekā 22 000 ASV dolāru ierīcei “No More Woof”, taču pēc trīs gadiem atzina, ka projekts bijis pārāk dārgs un tika pārtraukts.
Pašlaik Ķīnā pieejamas desmitiem lietotņu, kas sola tulkot mājdzīvnieku skaņas, taču "Baidu" uzsver, ka lielākā daļa esošo risinājumu balstās tikai uz balss atpazīšanu vai mīmiku, kas ierobežo iespējas pilnībā izprast dzīvnieku emocijas.
"Baidu" šonedēļ publicēja arī citus patentu pieteikumus, tostarp par algoritmu, kas rekomendē tiešraides iepirkšanās sesijas atkarībā no citu lietotāju iesaistes, kā arī par autonomās braukšanas tehnoloģiju, kas automātiski navigē uz tuvāko bateriju maiņas staciju, ja elektroauto tuvojas izlādei.