
Tartu piepilsētās dzeramajā ūdenī konstatēta E. coli baktērija

Tartu veselības pārvalde otrdien paziņoja, ka Igaunijas pilsētas Tartu tuvumā esošajos Īlenurme, Tervandi un Soinaste apgabalos dzeramajā ūdenī konstatētas E. coli baktērijas un tām līdzīgas baktērijas, kas liecina par iespējamu fekālu piesārņojumu.
Aizvadītajā nedēļas nogalē tika paņemti ūdens paraugi piecās dažādās vietās ap minētajiem apdzīvotajiem punktiem. Četros no tiem konstatētas nelielas E. coli un līdzīgu baktēriju pēdas, bet divos — zarnu enterokoki.
Piesārņojuma līmenis pārsniedza pieļaujamos normatīvus ūdens paraugos, kas ņemti no daudzdzīvokļu ēkas, privātmājas un izglītības iestādes. Veselības pārvalde norāda, ka šie rezultāti liecina par nestabilu dzeramā ūdens kvalitāti, un atrastās indikātbaktērijas norāda uz iespējamu fekālu piesārņojumu.
Epidemioloģiskā izmeklēšana tika sākta jau 22. aprīlī, kad tika saņemti pirmie ziņojumi par saslimšanas gadījumiem. Līdz šim Veselības pārvalde sazinājusies ar 151 pacientu, no kuriem 77 reģistrēti kopš 1. maija, kad sākās otrais saslimstības vilnis.
"Šobrīd mēs redzam saslimstības mazināšanos," sacīja Veselības pārvaldes komunikācijas direktors Imre Kāss. "Simptomi ir tie paši – vemšana, caureja, slikta dūša un drudzis. Otrajā vilnī esam novērojuši arī atkārtotas inficēšanās gadījumus, un simptomu ilgums ir lielāks nekā pirmajā vilnī."
Lai gan uz slimnīcām nav radīts papildu slogs, reģionā īslaicīgi pieaudzis neatliekamās palīdzības izsaukumu skaits.
Veselības pārvaldes Infekcijas slimību nodaļas vadītāja vietniece Juta Varjasa skaidro, ka konstatētie rādītāji ūdens paraugos var liecināt par fekālu piesārņojumu, taču piesārņojuma avots vēl nav identificēts.
Pārvalde turpina regulāri ņemt ūdens paraugus sadarbībā ar Tartu ūdensapgādes uzņēmumu "Tartu Veevärk". Iedzīvotājiem joprojām tiek ieteikts vārīt dzeramo ūdeni.
Pirmdien "Tartu Veevärk" profilaktiski dezinficēja ūdensapgādes sistēmu, un šī procedūra turpināsies arī tuvākajās dienās. Pēc dezinfekcijas ūdens var iegūt hlora smaržu un garšu.
Lai novērstu saslimšanu, iedzīvotājiem piesārņotajās teritorijās ieteicams lietot tikai vārītu vai fasētu dzeramo ūdeni, regulāri mazgāt rokas ar tīru ūdeni un ziepēm, kā arī dezinficēt virsmas, īpaši tualetes, durvju rokturus un citas bieži aizskaramas vietas.
Tāpat ieteikts stingri ievērot higiēnas noteikumus, kopjot slimniekus, un palikt mājās slimības gadījumā.