Sitiet un filmējiet - Krievijas un Baltkrievijas specdienesti Lietuvā organizēja uzbrukumus baltkrievu opozicionāriem
foto: EPA/Scanpix
Lietuvas Valsts drošības departaments informēja, ka kopš 2023.gada Krievijas un Baltkrievijas operatīvie darbinieki Lietuvā veic informatīvas un psiholoģiskas operācijas, kuru mērķis ir radīt nedrošības sajūtu baltkrievu diasporā un attēlot Lietuvu kā ksenofobisku valsti. Šogad naidīgu valstu operatīvie darbinieki sociālajos tīklos sākuši meklēt personas, kuras apmaiņā pret samaksu būtu gatavas uzbrukt baltkrieviem Lietuvā.
Pasaulē

Sitiet un filmējiet - Krievijas un Baltkrievijas specdienesti Lietuvā organizēja uzbrukumus baltkrievu opozicionāriem

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Lietuvas Valsts drošības departaments atklājis, ka Krievijas un Baltkrievijas izlūkdienesti plānojuši vardarbīgus uzbrukumus Lietuvā dzīvojošajiem baltkrievu kopienas pārstāvjiem.

Sitiet un filmējiet - Krievijas un Baltkrievijas s...

Kā norādīja dienests, tādas ārvalstu operācijas kļuvušas arvien bīstamākas un ir apstiprināta informācija par mēģinājumiem īstenot vardarbīgus uzbrukumus Lietuvā dzīvojošiem baltkrieviem. "Operācijas organizatori cenšas simulēt divu pretējo spēku - "litvinisma" ideoloģiju propagandējošu baltkrievu un pret tiem cīnošos Lietuvas grupējumu - darbību," teikts Lietuvas Valsts drošības departamenta paziņojumā. Litvinisti uzstāj, ka īstie Lietuvas dižkunigaitijas veidotāji ir baltkrievi, un mūsdienu Lietuva ir vēstures falsifikācijas rezultāts.

Departaments informēja, ka kopš 2023.gada Krievijas un Baltkrievijas operatīvie darbinieki Lietuvā veic informatīvas un psiholoģiskas operācijas, kuru mērķis ir radīt nedrošības sajūtu baltkrievu diasporā un attēlot Lietuvu kā ksenofobisku valsti. Šogad naidīgu valstu operatīvie darbinieki sociālajos tīklos sākuši meklēt personas, kuras apmaiņā pret samaksu būtu gatavas uzbrukt baltkrieviem Lietuvā.

Lai īstenotu šos plānus, viņi izlikās par citas Eiropas Savienības valsts iedzīvotājiem un meklēja baltkrievu studentus Viļņā mūzikas videoklipa filmēšanai. Baltkrievu jaunieši, kurus vilināja darba piedāvājums, piekrita satikties norādītajā vietā, kur bija paredzēts viņiem uzbrukt, ziņo departaments. Naidīgo valstu operatīvie darbinieki paralēli sazinājās ar potenciālajiem uzbrucējiem, sniedzot viņiem fiziskos aprakstus, tikšanās vietas, laikus un detalizētus norādījumus par uzbrukumu veikšanu.

"Potenciālie uzbrucēji tika arī mudināti atrast un uzbrukt jebkurām viņu izvēlētām personām no Baltkrievijas, kā arī ierakstīt noziedzīgās darbības video," norādīja departaments, apstiprinot, ka šis uzbrukuma mēģinājums tika novērsts.

Operācijas sākumposmā Lietuvas politiķi un sabiedrībā pazīstami cilvēki saņēma draudus it kā no litvinisma atbalstītājiem vai baltkrievu diasporas pārstāvjiem. Arī sociālajos medijos tika izplatīti it kā litvinistu vēstījumi pret Lietuvu, savukārt pērn pavasarī publiskā telpā parādījās plakāti ar litvinisma saukļiem.

Pagājušā gada vasarā Viļņā tika imitēti uzbrukumi baltkrievu diasporai. Tika izsistas baltkrieviem piederoša veikala stikla durvis, ar pneimatisko ieroci tika sašauts baltkrievu kapelas logs, kā arī tika izsisti Baltkrievu Kopienas un kultūras centra logi. Lietuvā parādījās grafiti pret Baltkrievijas demokrātisko opozīciju un diasporu.

Kā secinājis departaments, uzbrucējus nereti piesaista krievvalodīgās kopienās Lietuvā populāros "Telegram" kanālos un citās sociālo mediju platformās. Daži tiek meklēti arī galēji labējo grupās sociālajos medijos. Visbiežāk aicinājumiem atsaucas finansiāli nenodrošināti cilvēki, piemēram, bezdarbnieki, studenti un zemu atalgoti darbinieki. Parasti saziņa notiek krieviski vai angliski un teksti lietuviski neizklausās dabiski.

Ierasti sākotnēji piesaistītajiem tiek piedāvāti vieglāki uzdevumi atbilstoši viņu interesēm un prasmēm, piemēram, nofotografēt kādu ēku, kas saistīta ar baltkrievu diasporu vai opozīcijas pasākumiem. "Bieži vien organizatori uzdodas par baltkrievu diasporas pārstāvjiem vai apgalvo, ka ir saistīti ar Baltkrievijas opozīciju," norādīja departaments.

Maksājumi ir no vairākiem desmitiem līdz tūkstošiem eiro, un parasti tie tiek veikti, izmantojot kriptovalūtu - īpaši "Tether" - vai citas anonīmas metodes. Lietuvas drošībnieku rīcībā esošā informācija liecina, ka maksājums tiek veikts tikai pēc tam, kad noziedznieki atsūtījuši video vai foto pierādījumus, kas apliecina, ka uzdevums ir izpildīts. Dažkārt tiek pieprasītas arī mērķa vietu GPS koordinātas.

Lietuvas drošības departaments paziņoja, ka Krievijas un Baltkrievijas izlūkdienestu operācijas Lietuvā joprojām ir agresīvas, un aicināja iedzīvotājus neļauties provokācijām un ziņot dienestam par aizdomīgām darbībām. Komentējot departamenta ziņojumu, Lietuvas prezidents Gitans Nausēda trešdien uzsvēra, ka nav jābaidās par uzzināto, bet gan par informācijas trūkumu. "Mums nevajag baidīties par informāciju, kuru esam uzzinājuši, mums jābaidās par informāciju, kuru nezinām," Nausēda teica žurnālistiem.