Īlons Masks ir lielās nepatikšanās Trampa tarifu dēļ
foto: ddp/abaca press/ Vida Press
Īlona Maska uzņēmumi jau sāk lūgt aizsardzību no tarifiem.
Pasaulē

Īlons Masks ir lielās nepatikšanās Trampa tarifu dēļ

Santa Hincenberga

Jauns.lv

Tirdzniecības karš ir nostādījis “Tesla” vadītāju un ASV prezidenta Donalda Trampa sabiedroto Īlonu Masku politiski ļoti neveiklā situācijā.

Īlons Masks ir lielās nepatikšanās Trampa tarifu d...

Kā vēsta Politico, kamēr Trampa tuvāko sabiedroto uzņēmumi ir salīdzinoši aizsargāti, pateicoties spēcīgai ražošanas klātbūtnei ASV, Maska ambīcijas pārvērst “Tesla” par “vērtīgāko uzņēmumu pasaulē”, koncentrējoties uz autonomo braukšanu un robotiku, var tikt izjauktas starptautiskās tirdzniecības stagnācijas dēļ.

Brīvā tirdzniecība ir “auto industrijas dzīvības avots,” norādīja “Wedbush Securities” analītiķis un “Tesla” atbalstītājs Dens Aivss. “Tā ir arī autonomo tehnoloģiju, robotikas un nākotnes dzinējspēks — ne tikai nacionāli, bet globāli.”

Trampa katastrofālais tirdzniecības karš var padarīt Maskam gandrīz neiespējamu viņa pārspīlēto solījumu izpildi. Piemēram, viņš pērn investoriem solīja, ka “Tesla” “atrisinās autonomiju” — ārkārtīgi ambiciozs mērķis, kas prasa milzīgus tehnoloģiskus izrāvienus pašbraucošo auto jomā. Jāpiemin, ka šādu solījumu viņš izsaka jau desmit gadus pēc kārtas.

Masks arī izteicis apšaubāmus apgalvojumus, ka kompānijas cilvēkveidīgais robots Optimus “būs uzņēmuma lielākā vērtība” un ieņems 10 triljonus dolāru, kļūstot par “lielāko produktu vēsturē.” Tomēr, ņemot vērā Ķīnas dominējošo lomu cilvēkveidīgās robotikas ražošanā, Trampa iecerētie ļoti augstie tarifi šo mērķi padara ļoti sarežģītu — ja ne pilnīgi neiespējamu. 

Optimus būs viens no segmentiem, kur tarifu ietekme būs visjūtamākā, jo “daudz no šiem komponentiem nāk no ārvalstīm, nevis ASV,” skaidroja “Constellation Research” dibinātājs Rejs Vans.

Masks jau iepriekš ir paudis neapmierinātību ar Trampa plāniem pārtraukt starptautisko tirdzniecību un ekonomiski izolēt ASV. Šī mēneša sākumā Masks kritizēja Trampu un viņa tirdzniecības politikas arhitektu Pīteru Navarro, nosaucot viņu par “idiotu”. Viņš arī publiski pauda uzskatu, ka cilvēkiem jāspēj brīvi strādāt gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā un ka starp abiem reģioniem vajadzētu izveidot “brīvās tirdzniecības zonu”.

“Gadu gaitā mēs esam centušies lokalizēt piegāžu ķēdi katrā tirgū, taču mēs joprojām esam ļoti atkarīgi no komponentiem no visas pasaules,” janvārī brīdināja “Tesla” finanšu direktors Vaibavs Taneja. “Tāpēc tarifu uzlikšana, kas, visticamāk, notiks, ietekmēs mūsu biznesu un peļņu.”

“Tesla” jau jūt tarifa sekas — pagājušajā nedēļā Ķīnas mājaslapās tika apturēti jauni pasūtījumi gan “Model S”, gan “Model X” automobiļiem. Iepriekš “Tesla” pārdošanas apjomi pasaulē krītas, lielā mērā pieaugošā nepatikas pret Masku dēļ. 

Pat Maska kosmosa uzņēmums “SpaceX” var ciest no piegāžu ķēžu sabrukuma, jo izmanto Ķīnā ražotas tehnoloģijas. Kā ziņoja "The Telegraph", “SpaceX” jau ir lūdzis ASV tirdzniecības pārstāvjiem atbrīvojumu no tarifiem.

Protests "Rokas nost!"

“Valsts ir biedējošā stāvoklī” – amerikāņi protestē pret Trampu un Masku

Tūkstošiem protestētāju izgājuši ielās, piedaloties pret ASV prezidentu Donaldu Trampu un viņa sabiedroto, miljardieri Īlonu Masku, vērstajā demonstrācijā “Rokas nost!”.