
Trampa administrācija cenšas izraidīt venecuēliešus pēc 18. gadsimta kara laika likuma; ASV Augstākā tiesa bloķē deportāciju
ASV Augstākā tiesa sestdien uz laiku bloķēja Venecuēlas pilsoņu deportāciju, kuri tiek turēti aizturēšanas centrā Teksasas ziemeļos, pamatojoties uz 18. gadsimta Kara ienaidnieku likumu, vēsta AP.
Īsā rīkojumā tiesa lika Trampa administrācijai neizraidīt aizturētos Venecuēlas pilsoņus no Bluebonnet aizturēšanas centra, līdz tiks pieņemts turpmāks tiesas lēmums. Tiesneši Klarenss Tomass un Semjuels Alito pauda atšķirīgu viedokli.
Lieta tika izskatīta pēc ASV Pilsoņu brīvību savienības (ACLU) steidzamā lūguma, kurā organizācija apgalvoja, ka varas iestādes cenšas atjaunot deportācijas, balstoties uz 1798. gada Kara ienaidnieku likumu. Iepriekš aprīlī Augstākā tiesa bija noteikusi, ka deportācija ir iespējama tikai tad, ja personai tiek dota iespēja aizstāvēt sevi tiesā un saprātīgs laiks apstrīdēt deportāciju.
"Mēs esam ārkārtīgi atviegloti, ka tiesa uz laiku ir bloķējusi deportācijas. Šīm personām draudēja visu mūžu pavadīt brutālā Salvadorā cietumā bez jebkāda pienācīga tiesas procesa," pauda ACLU jurists Lī Gelērnts.
Piektdien divi federālie tiesneši atteicās iejaukties, neskatoties uz juristu centieniem glābt vīriešus no tūlītējas deportācijas. Sestdienas rītā arī 5. ASV apgabala apelācijas tiesa atteicās izdot rīkojumu aizturēto aizsardzībai.
Administrācija, visticamāk, drīzumā atgriezīsies Augstākajā tiesā, lai lūgtu atcelt šo pagaidu rīkojumu.
ACLU jau bija iesniegusi prasību, lai bloķētu divu Venecuēlas pilsoņu deportāciju no Bluebonnet centra, kā arī pieprasīja aizliegumu attiecināt šo likumu uz citiem reģionā aizturētajiem.
Piektdienas steidzamajā iesniegumā ACLU norādīja, ka imigrācijas dienesti apsūdz citus Venecuēlas pilsoņus esam Tren de Aragua bandas locekļi – tas varētu būt pamats viņu tūlītējai deportācijai pēc Trampa rīkojuma. Šis likums ASV vēsturē ticis izmantots tikai trīs reizes – pēdējo reizi Otrā pasaules kara laikā japāņu izcelsmes amerikāņu aizturēšanai.
Iepriekšējā Augstākās tiesas vienbalsīgā rīkojumā tika noteikts, ka deportācija nav pieļaujama bez tiesas procedūras. Tomēr Teksasas ziemeļos esošais Bluebonnet centrs nebija iekļauts šajos ierobežojumos.
Federālais tiesnesis Džeimss Veslijs Hendrikss šonedēļ atteicās liegt deportāciju, jo Imigrācijas un muitas dienests (ICE) deva zvērestu, ka divi minētie vīrieši netiks nekavējoties deportēti. Taču ACLU iesniedza zvērestus no trim juristiem, kuri norādīja, ka viņu klientiem tika izsniegti dokumenti, kas viņus uzrādīja kā bandas locekļus un brīdināja par iespējamu deportāciju sestdien.
Juriste Kārena Brauna atklāja, ka viņas klients, kurš runā tikai spāniski, tika piespiests parakstīt dokumentus angļu valodā. Viņam tika pateikts, ka dokumenti nāk "no prezidenta" un viņš tiks deportēts arī tad, ja neparakstīs.
Saskaņā ar Gelērntu, pēc tiesas aizlieguma dienvidos, administrācija sāka pārvest Venecuēlas pilsoņus uz Bluebonnet, kur līdz šim neviens rīkojums nebija izdots. Piektdienas vakarā liecinieki redzēja vīriešus tiekam ielādētus autobusos ceļā uz lidostu.
Tā kā Hendrikss neapmierināja ACLU prasību, viņi vērsās pie tiesneša Bozberga, kurš jau iepriekš bija bloķējis deportācijas. Tomēr viņš piektdien norādīja, ka nav tiesīgs izdot rīkojumu, jo imigranti netiek turēti viņa jurisdikcijā.
"Es jūs saprotu," viņš teica Gelērntam. “Taču es vienkārši nevaru neko darīt.”
Bozbergs arī secināja, ka ir pamatotas aizdomas par Trampa administrācijas iespējamu necieņu pret tiesas rīkojumiem, jo ICE sniegtajos dokumentos trūka informācijas par tiesībām apstrīdēt deportāciju tiesā.
Tieslietu departamenta pārstāvis Drū Ensigns oponēja, sakot, ka cilvēkiem tiek dots vismaz 24 stundu periods, lai tiesā apstrīdētu deportāciju. Viņš apgalvoja, ka piektdienas vakarā reisu nav un nav arī informācijas par sestdienu. Tomēr Iekšējās drošības departaments paturēja tiesības veikt deportāciju.
ICE atteicās komentēt lietu.
Tikmēr piektdien Masačūsetsas tiesnesis padarīja pastāvīgu aizliegumu deportēt imigrantus uz trešajām valstīm (nevis dzimteni), ja viņiem netiek paziņots galamērķis un nav dota iespēja iebilst gadījumā, ja viņus tur draud spīdzināšana vai nāve.
Daži Venecuēlas pilsoņi, uz kuriem attiecināts šis likums, jau nosūtīti uz Salvadoru un tur ievietoti bēdīgi slavenajā galvenajā cietumā.