VIDEO: lācis šiverē Ignalinas bišu dravā, dzenot saimnieku izmisumā

Pēdējā laikā lāči sagādā galvassāpes ne tikai Latvijā, bet arī pie kaimiņiem Lietuvā. Nelielas saimniecības īpašniekam Ignalinas novadā nācās divas dienas nomocīties ar lāča apmeklējumiem, kuru gaitā medu kārojošais ķepainis izrēķinājās ar vairākiem stropiem, bet kad ar to nepietika, ķērās pie vistām.
Ķepaiņa viesošanās reizes izdevās nofilmēt ar videonovērošanas kamerām, un atklājās īsta postaža. Kopumā viņš iznīcināja 5 stropus. Kopumā viņa saimniecībā ir 200 bišu saimes, taču ar to nebija gana. “Aizvakar ar stropiem viņam nepietika, tāpēc tas ielīda vistu kūtī un apēda vairākas vistas,“ saimniecības īpašnieks Sauļus Šimonelis sūdzējās portālam "Agrobitė".
Viņš pieļauj, ka lācis varētu būt atnācis no Baltkrievijas, jo viņa ciems atrodas tieši pie valsts robežas.
Savukārt vietne “medibam.lv” norāda, ka lāču regulāra viesošanās lauku saimniecībās potenciāli ir ļoti bīstama, jo lācis jau ir sapratis, ka cilvēku tuvumā var atrast pārtiku. “Tā paša iemesla dēļ nav ieteicams lāčus piebarot vai pievilināt. Šie plēsēji mācās ļoti ātri un jau pēc pirmās pieredzes var sasaistīt cilvēka klātbūtni ar iespēju iegūt pārtiku. Situācijās, kad ēdienu no cilvēkiem iegūt nevar, plēsējs var kļūt agresīvs un uzbrukt pašam cilvēkam. Tādēļ rajonos, kur iespējama lāču klātbūtne, viensētās un ciemos pagalmā ieteicams uzstādīt tikai slēgtus atkritumu konteinerus. Nekad nedrīkst atstāt laukā suņu un kaķu barību. Nav ieteicams izmest pārtikas atliekas izgāztuvēs vai komposta kaudzēs. Savukārt bišu dravas un mazo lauksaimniecības dzīvnieku aplokus ieteicams iežogot ar elektrisko ganu,” brīdina “medibam.lv”.
Šajā vietnē ir publicēti noderīgi padomi, kā rīkoties, nonākot saskarē ar šo meža lielāko plēsoņu.
Kā atpazīt lāča migas vietu?
"Tā kā lāči var izvēlēties ļoti dažādas vietas ziemas guļai, tās identificēt ne vienmēr ir viegli. Tomēr ir dažas pazīmes, kas var liecināt par lāča klātbūtni:
– Liela ieeja zemē, starp koku saknēm vai krūmu aizsegā, bieži vien daļēji pārklāta ar sniegu.
– Izrakumi un skrāpējumi zemes virsmā ap migas vietu.
– Mati un gultas materiālu klātbūtne, jo lāči izklāj savas migas ar lapām, sūnām un saviem matu kušķiem.
– Lāča pēdu nospiedumi apkārt migai pirms pirmā sniega.
Nav ieteicams apzināti meklēt lāču migas, jo iztraucēts lācis var kļūt bīstams."
Ko darīt, ja nonāc lāča migas tuvumā?
"Ja pamanāt iespējamu lāča migas vietu, vislabāk ir saglabāt mieru un izvairīties no traucēšanas.
– Netuvojieties migai un nemēģiniet tajā ieskatīties, jo lācis var justies apdraudēts un uzbrukt.
– Klusām atkāpieties pa to pašu ceļu, pa kuru atnācāt – straujas kustības vai skaļš troksnis var izraisīt lāča agresiju.
– Neizpaudiet lāča migas atrašanās vietu sociālajos medijos, lai nepieļautu ziņkārīgu cilvēku pieplūdumu.
– Ja ziemā sastopat nomodā esošu lāci, tas var nozīmēt, ka tas ir iztraucēts vai izsalcis, tāpēc mierīgi atkāpieties un ziņojiet atbildīgajām instancēm. Latvijā informācija jāsniedz Valsts meža dienestam, kā arī lietotnē Mednis par lielo plēsēju novērojumiem."
Ja lācis ir sastapts
"Nebaro lāci! Ja lācis pierod pie cilvēka kā pārtikas devēja, tas zaudē dabiskās bailes. Neatstāj pārtikas atliekas pie mājas, vasarnīcas vai telšu vietas. Nekādā gadījumā neatstāj pārtiku ārā pa nakti.
Lācis labi dzird – radi troksni! Pārvietojoties dabā, ik pa laikam radi skaņas vai klaudzini kādu priekšmetu. Tas dos lāčiem iespēju attālināties. Kāp sausām zariem – lācis šo signālu sapratīs un nemēģinās tuvoties.
Ja ieraugi lāča mazuļus, nekavējoties atkāpies! Ja nejauši nonāc starp lāceni un viņas mazuļiem, tu esi nopietnās briesmās. Neej tuvāk! Lēnām atkāpies tajā pašā virzienā, no kura nāci, jo lācene var tūlītēji uzbrukt, lai aizsargātu savus mazuļus.
Ja atrodi lāča nomedītu dzīvnieku, ej prom! Parasti lācis atrodas tuvumā un sargā savu medījumu, kas bieži ir apslēpts zem sūnām vai zariem. Dažreiz arī daļēji iemērkts purvā, un tomēr labi jūtams jau pa gabalu."
Kā aizsargāties no iespējamā lāča uzbrukuma?
"Ir pierādīts, ka piparu gāze ir ļoti efektīva, ja tiek izmantota pareizi. 2008. gada pētījumā par lāču uzbrukumiem Aļaskā (ASV) no 1985. līdz 2006. gadam tika konstatēts, ka piparu gāze 92% gadījumu apturēja nevēlamu lāča uzvedību. Vēl jo vairāk, 96% gadījumu, kad cilvēki nonāca tuvā kontaktā ar lāci, iztikts bez ievainojumiem. Piparu gāzes efektivitāte ir atkarīga no situācijas un uzbrukuma apstākļiem, tomēr viens no galvenajiem uzsvariem ir uz to, ka ar piparu gāzi lāci nenogalina, bet gan atbaida, tādā veidā uzlabojot sabiedrības drošību. Protams, neviens atbaidītājs nav 100% efektīvs, tomēr šis ir viens no visiedarbīgākajiem līdzekļiem, lai sevi pasargātu," uzsver “medibam.lv”.