
"Tramps riskē pieļaut vēsturisku kļūdu" - Polija nosaukusi galveno "sarkano līniju" ASV sarunās starp Ukrainu un Krieviju

Donalds Tramps riskē pieļaut "vēsturisku kļūdu", ja sarunas par kara izbeigšanu Ukrainā novedīs pie tā, ka ASV atzīs Krievijas pretenzijas uz Krimu un citām okupētajām teritorijām.
Tā paziņojis Polijas valdības padomnieks Ukrainas jautājumos Pāvels Kovals. Intervijā "Financial Times" Kovaļs uzsvēra, ka Polijai un pārējai Centrāleiropai tiktu pārkāpta "sarkanā līnija", ja Ukrainas okupētās teritorijas juridiski tiktu atzītas par Krievijas sastāvdaļu.
Pēc Kovala teiktā, ir būtiska atšķirība starp "pagaidu risinājumiem", lai pārtrauktu karadarbību Ukrainā, un "Krievijas cerību" īstenošanu - Krimas, Donbasa vai citu Ukrainas daļu atzīšanu, kas būtu vēsturiska kļūda. Viņš brīdina: no precedenta viedokļa tas dotu iespēju Putinam paplašināt "impērisko Krieviju", un "tas būtu šausminoši".
"Pēc Padomju Savienības sabrukuma Krievija atzina Ukrainu tās starptautiski noteiktajās robežās, tostarp ar Krimu un Donbasu, un tas ir pamats starptautisko tiesību normām," uzsvēra Pāvels Kovals. "Robežu starptautiski tiesiskās garantijas Centrāleiropā ir viens no galvenajiem miera saglabāšanas pamatiem reģionā - to apliecina arī mūsu vēsturiskā pieredze."
Tomēr Kovals pauda pārliecību, ka Donalds Tramps galu galā neļaus Krievijai de jure kontrolēt Ukrainas teritoriju un atzīs pastāvošo draudu, ko turpina radīt Vladimirs Putins. Pēc viņa domām, Tramps arī nevēlēsies liegt ASV uzņēmumiem iespēju investēt Ukrainas pēckara atjaunošanā, atsakoties no stingrām drošības garantijām, kas nepieciešamas gan Kijivai, gan tās Eiropas sabiedrotajiem.
"Politiķiem ir ļoti viegli nodalīt politiskās garantijas no biznesa un militārajām, taču, ja Ukrainā tiks ieguldīta reāla [korporatīvā] nauda, tās sniedzēji prasīs nopietnas amerikāņu garantijas," viņš sacīja.
Tajā pašā laikā viņš uzskata par kļūdainu to, ka šobrīd galvenā uzmanība tiek pievērsta koalīcijas vienošanām miera nodrošināšanai pēc kara, nevis palīdzībai Ukrainai tās teritorijas "glābšanā tieši tagad", ņemot vērā, ka Putins turpina militāro ofensīvu un, šķiet, nav pret to, lai sarunas ar Trampu ievilktos.
"Es uzskatu, ka mums ir nedaudz maldīgs priekšstats par šo koalīciju, jo pats svarīgākais ir apturēt krievus tieši tagad," viņš teica. "Mums ir jākoncentrējas uz [tūlītēju] taktisko atbalstu Ukrainai, jo es redzu, kā Putins var izmantot laiku, kamēr notiek sarunas ar ASV."
Komentējot Polijas premjerministra Donalda Tuska paziņojumu, ka Varšava negrasās izvietot poļu karavīrus Ukrainā kā daļu no starptautiskās miera uzturēšanas misijas, Kovals sacīja, ka šī nostāja atbilst nepieciešamībai neapdraudēt Polijas armijas spējas, kuras galvenais uzdevums ir aizsargāt valsts robežas no Krievijas un Baltkrievijas.
Sarkanās līnijas sarunās ar Krieviju
Iepriekš Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka galvenās "sarkanās līnijas" sarunās ar Krieviju būs nepieļaut Ukrainas armijas samazināšanu, kā arī neatzīt okupētās teritorijas par Krievijas daļu.
Tajā pašā laikā viņš atzina, ka pieļauj iespēju, ka dažu teritoriju atgūšana ar laiku varētu notikt diplomātiskā ceļā. Tāpat iepriekš ASV prezidenta Donalda Trampa īpašais sūtnis Kīts Kellogs paziņoja, ka Krievija neatkāpsies no okupētajām Ukrainas teritorijām, lai gan juridiski tās joprojām ir Ukrainas sastāvdaļa.