“Mēs vēlamies Ukrainas pilnīgu kapitulāciju!” Ko Krievijas iedzīvotāji domā par Trampa piedāvājumu izbeigt karu Ukrainā?
foto: Shutterstock
Tverā valda atšķirīgs noskaņojums.
Pasaulē

“Mēs vēlamies Ukrainas pilnīgu kapitulāciju!” Ko Krievijas iedzīvotāji domā par Trampa piedāvājumu izbeigt karu Ukrainā?

Santa Hincenberga

Jauns.lv

0

ASV prezidents Donalds Tramps uzskata, ka Ukrainas vadītājam Volodimiram Zelenskim un Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam būtu jāsatiekas, lai apstādinātu karu starp Maskavu un Kijivu. Vienlaikus Tramps ir atteicies vainot Krieviju par iebrukumu Ukrainā 2022. gada februārī, sakot, ka Putins "uzbruka, bet viņiem nevajadzēja ļaut viņam uzbrukt". Tikmēr Krievijas pilsētas Tveras iedzīvotājiem ir atšķirīgs viedoklis par Trampa piedāvājumu izbeigt karu.

“Mēs vēlamies Ukrainas pilnīgu kapitulāciju!” Ko K...

Uz Krievijas pilsētu Tveru bija devies BBC žurnālists, kurš atzīst, ka daudziem krieviem viņu iebrukums Ukrainā – ko Kremls joprojām sauc par “īpašu militāro operāciju” – ir kaut kas, ko viņi sastop tikai savos televīzijas ekrānos. Bet cilvēkiem, tādiem kā Anna, tas ir daudz reālistiskāk. Daži cilvēki, ko Anna pazina, nekad neatgriezās no cīņas Ukrainā.

“Es zinu daudz cilvēku, kas devās cīnīties,” saka Anna. “Daži no viņiem neatgriezās mājās. Es ceru, ka [karš] beigsies cik drīz vien iespējams.”
Anna gan uzskata: “Tramps ir neparedzams. Nezinu, ko no viņa gaidīt.”

Daži cilvēki Tverā atkārto oficiālo naratīvu, kuru pēdējos trīs gadus ir dzirdējuši valsts televīzijā: ka viņu valsts nav agresors, ka Krievija aizstāv krievus un krievu valodā runājošos Ukrainā, kā arī ka tā atbrīvo, nevis okupē teritoriju. Tas gan nenozīmē, ka visa Krievijas sabiedrība piekrīt šai alternatīvajai realitātei.

“Sabiedrībā cilvēki vienmēr dod priekšroku būt no galvenās straumes,” uzskata Andrejs Kolesnikovs, newtimes.ru un Novaya Gazeta kolonists. “Ja televīzija saka, ka mēs esam karā ar Rietumiem, vidējais pilsonis domās tā. Ir vieglāk nedomāt par detaļām. Ja vēlies dzīvot mierā, kāpēc nepievienoties daudzumam?”

“Daži pētnieki šo sauc par "fetalo pozīciju". Kad tu aizsargā sevi no šīs nepaskaidrojamās pasaules, tu izskaties kā zīdainis. Tu saki: “Es nevaru saprast, kas notiek. Es ticu tev. Tu vari mani barot ar vārdiem. Es to pieņemu.” Tas ir raksturīgi visām šāda veida sabiedrībām – nedaudz autoritārām, nedaudz totalitārām,” uzskata Andrejs.

Larisa un viņas vīrs Valērijs brīvprātīgi pieņem oficiālo nostāju. “Mēs visi atbalstām īpašo militāro operāciju,” saka Larisa. “Mēs esam gatavi brīvprātīgi pieteikties un doties tur pat!”

Acīmredzami, viņi vēl nav to darījuši. “Mēs ceram, ka [Krievija] būs uzvarētāja. Mēs vēlamies Ukrainas pilnīgu kapitulāciju,” saka Larisa.

Vienlaikus krievi cer, ka cīņu beigšana atnesīs ekonomisku atvieglojumu. “Tagad cenas ir tik augstas par lietām, kas man visvairāk vajadzīgas,” saka Jūlija, kamēr viņa šūpo savu bērnu, lai tas aizmigtu ratiņos. “Piemēram, kartupeļu un sīpolu cenas – es to patiešām jūtu.”

Bet skolotājs Mihails nejūtas, ka Donaldam Trampam ir kāda stratēģija miera nodrošināšanai. “”Diemžēl Trampam nav nekāda plāna,” uzskata Mihails. “Viņš ir improvizators – nezina, ko darīs. Mani apvieno līdzjūtība. Es priecājos, ka viņš uzvarēja, bet, runājot par šo epizodi, mēs visi esam tumsā. Un Tramps pats ir tumsā.”