"Laikmeta beigas". Minhenes drošības konferences pieci secinājumi, kas "ieies vēsturē"
foto: REUTERS/SCANPIX
Vācijas armijas Bundesvēra biedrs Minhenes drošības konferencē Minhenē, Vācijā, 2025. gada 15. februārī, tur zīmi, kas informē par pusdienām ar Ukrainas prezidentu.
Pasaulē

"Laikmeta beigas". Minhenes drošības konferences pieci secinājumi, kas "ieies vēsturē"

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

0

Pasaules mediji un analītiķi izvērtē nozīmi un prognozē iespējamās sekas ikgadējai globālajai konferencei drošības jautājumos, kas šajās brīvdienās notika Minhenē.

"Laikmeta beigas". Minhenes drošības konferences p...

Kā informē pasākumā klātesošā BBC galvenā korespondente starptautiskajās lietās Liza Diseta, nupat noslēgušos konferenci eksperti jau vienbalstīgi dēvē par vēsturisku, piekrītot, ka tā iezīmē jaunas starptautiskās sadarbības ēras sākumu.

"Ir vērojama dziļa atziņa, ka vecā "Transatlantiskā partnerība" - noturīgā savienība starp ASV un Eiropas valstīm - ir pārstājusi darboties," viņa raksta. "Pēdējo dažu dienu laikā daudziem Eiropas līderiem ir bijusi iespēja nostiprināties savās ļaunākajās bažās par attiecību veidošanu ar prezidenta Trampa komandu."

Viņiem ar tiešu tekstu paziņoja: nevajag rēķināties, ka pie sarunu galda par kara izbeigšanu Ukrainā jums vispār atradīsies vieta.

Vēl vairāk – tuvākajai nedēļai paredzētajās Krievijas - ASV sarunās par šo tēmu nebūs pat pašas Ukrainas.

"Eiropai ir jāceļas. Mums jāizlemj, ko darīt tālāk, kā dot iespēju Ukrainai noteikt savu nākotni pašiem," iznākot no Eiropas diplomātijas vadītājas Kajas Kallasas sasauktās sanāksmes, uzsvēra Igaunijas ārlietu ministrs Margus Cahkna.

Pirmdien Parīzē jau paredzēta vairāku Eiropas līderu ārkārtas tikšanās, kas gatavojas apspriest es atbildes pasākumus - un pirmām kārtām veidus, kā stiprināt savu apņēmību un maksimāli efektīvi mobilizēt pieejamos resursus.

Pēc Lizas Disetas vārdiem, daudzi Minhenes konferences delegāti viņai atzinuši, ka šogad viņiem "vienkārši galva reibst" no ideju skaita par kara izbeigšanu Ukrainā un citiem svarīgiem jautājumiem, kas nāk no prezidenta Trampa komandas - arī pilnīgi savstarpēji izslēdzošu ideju.

Eiropai šis brīdis būs noteicošais, prognozē Diseta: "Attiecības ar Vašingtonu ir jāveido pēc iespējas ātrāk," viņa ir pārliecināta.

Savukārt BBC korespondents drošības jautājumos Frenks Gārdners raksta, ka no šā gada Minhenes konferences jāapgūst piecas galvenās mācības.

1. Starptautisko attiecību laikmets iepriekšējā izskatā ir pabeigts

Eiropā vairs nav pēc Otrā pasaules kara izveidojušās drošības arhitektūras. Amerika joprojām ir NATO sastāvā, bet automātiski rēķināties ar to, ka ārēja uzbrukuma gadījumā ASV nāks tai palīgā, Eiropa vairs nevar.

2. Lielākās pasaules sabiedrības daļas politika attiecībā uz Ukrainu ir kardināli pārskatīta

Noslēgt darījumu, lai izbeigtu karu Ukrainā, ASV un Krievija gatavojas neatkarīgi no viedokļa par to pašu Ukrainu un visu Eiropu kopumā.

3. Tērēt vairāk vajag jau tagad

Ja Eiropas valstis plāno arī turpmāk savaldīt pieaugošo Krievijas ofensīvu, - un šajā ziņā vairums ekspertu piekrīt - tām būs maksimāli strauji jāpalielina aizsardzības izmaksas,

4. Vensa runa

ASV viceprezidenta Džeja di Vensa uzbrukumus Eiropas politikai daudzi konferences dalībnieki uzskatīja par aizskarošiem. Tomēr daudziem cilvēkiem abpus Atlantijas okeānam Vensa uzstāšanās bija visai pa prātam, bet prezidents Donalds Tramps runu pat nodēvēja par spožu.

5. Vispārēja sašķeltība un nesaskaņu pieaugums

Šobrīd starp Vašingtonas un Eiropas pozīcijām pastāv acīmredzamas domstarpības par veselu virkni jautājumu. Tomēr Trampa komandas biedri nereti ir pretrunā viens ar otru un pat paši ar sevi.