Pasaules karte mainās – kontinenta sadalīšanās rada jaunu okeānu
foto: Shutterstock
Pasaules karte mainās – kontinenta sadalīšanās rada jaunu okeānu.
Pasaulē

Pasaules karte mainās - kontinenta sadalīšanās rada jaunu okeānu

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

0

Austrumāfrikā notiek ievērojamas ģeoloģiskas pārmaiņas – zinātnieki atklājuši, ka Āfrikas kontinents sadalās ātrāk, nekā iepriekš uzskatīts. Šis process nākotnē var izraisīt jauna okeāna veidošanos. Viens no acīmredzamākajiem pierādījumiem tam ir 56 kilometru garā plaisa, kas Etiopijas tuksnesī parādījās 2005. gadā un turpina paplašināties ar ātrumu vairāk nekā centimetru gadā, ziņo "DailyMail".

Pasaules karte mainās – kontinenta sadalīšanās rad...

Līdz šim pētnieki uzskatīja, ka kontinentu šķelšanās notiek desmitiem miljonu gadu garumā, taču jaunākie aprēķini liecina, ka šis process varētu ilgt no viena līdz pieciem miljoniem gadu. Kalifornijas universitātes profesors Kens Makdonalds skaidro, ka sadalījums novedīs pie jauna okeāna rašanās un jauna kontinenta izveides. Zinātnieka prognozes liecina, ka Indijas okeāna ūdeņi varētu ieplūst Austrumāfrikas Rifta ielejā, veidojot jaunu ūdens baseinu, kas nākotnē varētu kļūt tikpat dziļš kā Atlantijas okeāns.

Ģeoloģiskās izmaiņas skar vairākas valstis – plaisa izplešas caur Somāliju, Keniju, Tanzāniju un Etiopiju. Zinātnieki norāda, ka šis reģions, ko sauc par Nūbijas kontinentu, nākotnē varētu pilnībā atdalīties no Āfrikas. Kontinentālā šķelšanās notiek, jo divas tektoniskās plāksnes – Somālijas un Nūbijas – lēnām, bet neatgriezeniski attālinās viena no otras. Austrumāfrikas Rifta sistēma, kas stiepjas 3200 kilometru garumā, ir viena no galvenajām lūzuma līnijām uz Zemes un ir attīstījusies vismaz 22 miljonus gadu.

Zinātnieki atzīmē, ka šis process turpinās paātrināties. 2018. gadā pēc spēcīgām lietavām Kenijā tika novērota jauna plaisa, kas vēlreiz apliecināja reģiona ģeoloģisko nestabilitāti. Zemes zinātņu profesore Sāra Stampsa skaidro, ka šķelšanās notiek straujāk ziemeļu daļā, un tieši tur vispirms varētu sākties jaunā okeāna veidošanās.