Pasaulē lielākais aisbergs draud ietriekties britu salā, pingvīniem un roņiem pastāv nāves briesmas
Pasaulē lielākais aisbergs tuvojas Lielbritānijai piederošajai Dienviddžordžijas salai Atlantijas okeāna dienvidos, radot potenciālus draudus tur mītošajām pingvīnu un roņu kolonijām.
Aisbergs, kas pazīstams ar nosaukumu A23a, ir ne tikai lielākais, bet arī viens no vecākajiem aisbergiem. Tas virzās uz ziemeļiem no Antarktīdas uz savvaļas dzīvnieku paradīzi Dienviddžordžiju, kur tas varētu seklumā uztriekties okeāna dibenam un izjukt vairākos gabalos. Pašlaik tas ir apmēram 280 kilometru attālumā, un, gluži kā iepriekšējie milzu aisbergi, ietriekšanās gadījumā var bloķēt roņu un pingvīnu piekļuvi barošanās vietām, nolemjot viņus bada nāvei.
“Aisbergi ir ļoti bīstami. Es būtu ārkārtīgi laimīgs, ja tas mums aizpeldētu garām,” Dienviddžordžijas valdības kuģa “Pharos” kapteinis Saimons Voless izteicās “BBC News”. Tikmēr zinātnieki, jūrnieki un zvejnieki visā pasaulē uzmanīgi vēro A23a kustības satelītattēlus.
Šī ledus milža apmērs (pašlaik apmēram 3500 kvadrātkilometru) vairāk nekā divas reizes pārsniedz Lielās Londonas platību (1572 kvadrātkilometri) un vairāk nekā 11 reizes — Rīgas platību (304 kvadrātkilometri). Tā malas mēdz sasniegt 400 metru augstumu, pārsniedzot Zaķusalas televīzijas torņa augstumu (369 metri).
1986. gadā tas atdalījās no Filhnera ledus šelfa Antarktīdā, taču vispirms iestrēga, pēc tam ilgstoši bija ierauts virpulī, līdz 2024. gada decembrī tas atbrīvojās un nu devies savā pēdējā peldējumā uz ziemeļiem.
Lieli ledus gabali turpina no tā atdalīties, un A23a var jebkurā brīdī sadalīties milzīgos fragmentos, kas gadiem ilgi nekontrolēti peldētu ap Dienviddžordžiju.
Jūrnieki un zvejnieki apgalvo, ka aisbergi kļuvuši par aizvien nopietnāku problēmu, pastāvīgi pieaugošo temperatūru dēļ no Antarktīdas atdaloties aizvien vairāk aisbergu. Taču drīz pie apvāršņa parādīsies vēl nepieredzēts milzis, kura izmērs ir tikpat liels kā pašai Dienviddžordžijai.