Britu jūras spēku zemūdene savos ūdeņos pārsteigusi krievu spiegu kuģi - tas meties bēgt
Lielbritānijas Karaliskā flote pēdējo dienu laikā aktīvi uzrauga Krievijas spiegu kuģi "Yantar", kas pirmdien ienāca Lielbritānijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā 45 jūdžu attālumā no piekrastes Lamanša šaurumā, ziņo aizsardzības ministrs Džons Hīlijs. Viņš norādīja, ka kuģis tiek izmantots izlūkošanas datu iegūšanai un Lielbritānijas kritiskās zemūdens infrastruktūras kartēšanai.
Pēdējo divu dienu laikā Karaliskā flote ir izvietojusi kuģus "HMS Somerset" un "HMS Tyne", kā arī "P-8 Poseidon" izlūklidmašīnu, lai sekotu kuģa kustībām katru minūti. Ministrs atklāja, ka flotes iesaistes noteikumi ir mainīti, ļaujot britu kuģiem piekļūt tuvāk un rūpīgāk izsekot kuģa darbībām.
Hīlijs jau ziņoja: "Es vēlos, lai prezidents Putins dzird šo vēstījumu: mēs tevi redzam, mēs zinām, ko tu dari, un mēs nebaidīsimies veikt stingrus pasākumus, lai aizsargātu šo valsti." Viņš piebilda, ka Krievijas kuģis ir ievērojis starptautiskos navigācijas noteikumus un tagad atrodas Ziemeļjūrā.
Novembrī "Yantar" tika konstatēts virs Lielbritānijas zemūdens infrastruktūras. Toreiz Karaliskās flotes zemūdene "HMS Astute" tika pilnvarota uzpeldēt tuvu Krievijas kuģim, lai skaidri demonstrētu, ka katra tā kustība tiek slepeni izsekota. Pēc incidenta kuģis devās prom no Lielbritānijas ūdeņiem uz Vidusjūru.
Aizsardzības ministrs arī paziņoja, ka Lielbritānija kopā ar NATO sabiedrotajiem stiprina atbildi uz Krievijas jūras aktivitātēm, tostarp nodrošinot izlūkošanas lidmašīnas, lai aizsargātu Baltijas jūras infrastruktūru. Šis solis tiek veikts pēc decembrī notikušā starpgadījuma, kad tika bojāts zemūdens kabelis starp Somiju un Igauniju, un tiek izmeklēts, vai šajā incidentā iesaistīts Krievijas kuģis.
Konservatīvās partijas politiķis Džeimss Kartlidžs uzslavēja valdības caurspīdīgumu un rīcību, norādot, ka iesaistes noteikumu maiņa nosūta skaidru signālu Vladimiram Putinam: "Mēs neļausim sevi apspiest, un, ja viņa mērķis ir turpināt ļaunprātīgas aktivitātes mūsu ūdeņos, mēs atbildēsim."
Rietumvalstis, tostarp Lielbritānija, pauž bažas par Krievijas izlūkošanas darbību pieaugumu, īpaši saistībā ar zemūdens infrastruktūras apdraudējumiem. Eksperti norāda, ka šādas darbības var būt daļa no plašākas Krievijas sabotāžas kampaņas, kas vērsta pret Eiropas kritisko infrastruktūru kopš iebrukuma Ukrainā.