Azerbaidžānas prezidents Alijevs draud iznīcināt "fašistisko" Armēniju
foto: AP/Scanpix
Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs
Pasaulē

Azerbaidžānas prezidents Alijevs draud iznīcināt "fašistisko" Armēniju

Nils Zālmanis

Jauns.lv

Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs paziņojis, ka "fašistiskā" Armēnija rada draudus reģionā un Azarbaidžāna to var iznīcināt.

Azerbaidžānas prezidents Alijevs draud iznīcināt "...

7. janvāra intervijā vietējiem televīzijas kanāliem Alijevs apgalvoja, ka Armēnija būtībā ir "fašistiska valsts", jo gandrīz 30 gadus to vadīja "fašistiskās ideoloģijas" nesēji un Armēnija tika izveidota tieši šādā garā. Azerbaidžāna atrodas kaimiņos fašistiskai valstij, un šis drauds nav pazudis, vēsta izdevums "Eho Kavkaza".

"Tāpēc fašisms ir jāiznīcina. To iznīcinās vai nu Armēnijas vadība, vai arī mēs. Mums nav citas izeja," paziņoja Alijevs, savā retorikā ļoti atgādinot Krievijas diktatora Vladimira Putina, viņa tuvākā līdzgaitnieka Dmitrija Medvedeva un neskaitāmo propagandistu pastāvīgās lekcijas par iznīcināmo "neoncistisko Ukrainu".

Alijevs arī pieprasīja, lai Francija un citas valstis, kas piegādā ieročus Armēnijai, anulē līgumus un savāc Armēnijai jau piegādāto bruņojumu. Savukārt Armēnija uzskata, ka kaujasspējīgas armijas esamība ir valsts suverēnas tiesības.

Jau ilgstoši notiek Azerbaidžānas un Armēnijas pārstāvju sarunas, lai abas valstis beizot varētu noslēgt miera līgumu. Azerbaidžāna uzskata, ka divi no 17 līguma punktiem joprojām nav saskaņoti. Tie attiecas uz savstarpēju atteikšanos no starptautiskām prasībām un trešo valstu pārstāvju neizvietošanu uz robežas. Savukārt Armēnijas premjerministrs Nikols Pašinjans 2024. gada decembrī paziņoja, ka Azerbaidžānai ir izteikti piedāvājumi par diviem nesaskaņotajiem jautājumiem, taču atbilde nav saņemta. Viņš arī uzsvēris, ka, ja Azerbaidžānai nav nodoma uzbrukt Armēnijai, nepastāv konflikta eskalācijas iespējamība.

Pērn Azerbaidžāna pieprasīja, lai Armēnija nodrošina brīvu un nekontrolētu koridoru līdz Nahčivanas eksklāvam, ko no Azerbaidžānas pamatteritorijas šķir Armēnijas teritorija. Armēnija raizējas, ka koridora atvēršana no Azerbaidžānas robežas līdz Nahčivanai, kuru ieskauj Armēnijas un Irānas teritorija, novedīs pie jaunām teritoriālām prasībām no Baku puses.

Azerbaidžāna uzskata, ka viss šis reģions ir tās vēsturiskā sastāvdaļa, un Alijevs izteicies, ka pat Erevāna patiesībā ir azerbaidžāņu zeme.

2023. gada rudenī Alijevs guva milzīgu politisku uzvaru, pēc vairāk nekā 30 gadu pārtraukuma nodrošinot pilnīgu Azerbaidžānas kontroli pār etnisko armēņu separātistu pārvaldīto Kalnu Karabahu. Ilhams Alijevs paveica to, ko nespēja izdarīt viņa tēvs Heidars Alijevs, kurš bija Azerbaidžānas prezidents līdz savai nāvei 2003. gadā, — pilnībā sakaut armēņu separātistus un atgūt Kalnu Karabahu.

Starptautiski neatzītās Kalnu Karabahas vadītājs Samvels Šahramanjans 2023. gada septembrī parakstījia dekrētu par etnisko armēņu separātiskās republikas likvidēšanu un visu tās pakļautībā esošo valsts iestāžu un organizāciju darbības izbeigšanu. 

PSRS sabrukšanas laikā un vairākus gadus ilgstot armēņu un azerbaidžāņu asiņainajam etniskajam konfliktam, 1991. gada 10. decembrī Kalnu Karabaha pasludināja neatkarību no Azerbaidžānas. Baku noraidīja šo deklarāciju un sākās pirmais Karabahas karš, kas ilga līdz pamiera noslēgšanai 1994. gada maijā. Šajā karā faktisku uzvaru svinēja armēņi, kuri ne vien atsita Azerbaidžānas ofensīvu, bet sagrāba lielāko daļu no septiņiem etnisko azerbaidžāņu apdzīvotajiem Azerbaidžānas apgabaliem, separātistu kontrolētajai teritorijai palielinoties apmēram divas reizes.

Nestabilais miers saglabājās līdz pat 2020. gada 27. septembrim, kad Azerbaidžāna sāka plašu uzbrukumu, uzsākot otro Karabahas karu. Ar Turcijas atbalstu 44 dienu kara laikā Baku atguva kontroli ne tikai pār etnisko azerbaidžāņu rajoniem, bet būtiski samazināja pašu Kalnu Karabahas teritoriju, bet separātisti saglabāja tikai nelielu, Krievijas miera uzturētāju apsargātu Lačinas koridoru, kas to savienoja ar Armēniju.

Nāvējošo triecienu separātiskajai republikai Azerbaidžāna deva ar 2023. gada 19. septembrī uzsākto liela mēroga operāciju, un jau nākamajā dienā Kalnu Karabahas vadība paziņoja par kapitulāciju un ieroču nolikšanu. Kopš tā laika republiku pametuši praktiski visi etniskie armēņi.