Vēsturisks brīdis: NASA zonde cenšas pietuvoties Saulei tuvāk nekā jebkad agrāk
"Parker Solar Probe" zonde lēnām tuvojas saulei, izturot nežēlīgu karstumu un spēcīgu starojumu.
Šajās dienās, kad zonde pietuvojas Saulei, tā nebūs sasniedzama, un zinātnieki ar nepacietību gaidīs signālu 27. decembrī, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā. Cerība ir, ka šī misija palīdzēs labāk saprast, kā darbojas Saule.
NASA zinātnes nodaļas vadītāja Dr. Nikola Foksa “BBC News” pastāstīja: “Gadsimtiem ilgi cilvēki ir pētījuši Sauli, taču jūs nevarat pilnībā izprast kādas vietas atmosfēru, kamēr neesat to apmeklējis. Mēs patiesībā nevaram izprast mūsu zvaigznes atmosfēru, ja vien nelidojam tai cauri.”
“Parker Solar Probe” tika palaista 2018. gadā, lai dotos uz Saules sistēmas centru. Tā jau 21 reizi ir palidojusi garām Saulei, ar katru reizi pietuvojoties tuvāk, bet Ziemassvētku vakarā plānotais lidojums būs rekords. Paredzēts, ka zonde atradīsies tikai 6,2 miljonu kilometru attālumā no Saules virsmas. Tas varbūt neizklausās ļoti tuvu, bet NASA pārstāve Nikola Foksa skaidro: “Mēs atrodamies 93 miljonu jūdžu attālumā no Saules. Lai to vieglāk būtu saprast, var iztēloties, ka šis attālums ir viens metrs, savukārt “Parker Solar Probe” šajā gadījumā atrastos tikai četrus centimetrus no Saules. Tas ir ļoti tuvu.”
Zondei nāksies izturēt temperatūru līdz 1400°C un starojumu, kas varētu to sabojāt. Tā pārvietojas ātrāk nekā jebkurš cits cilvēka radīts objekts — ar ātrumu 430 000 jūdzes stundā, kas līdzinās lidojumam no Londonas uz Ņujorku mazāk nekā 30 sekundēs. Zinātnieki cer labāk izprast, kāpēc Saulei apkārt esošā uzkarsētā ārējā atmosfēra sasniedz vairāk nekā miljons grādu pēc Celsija, kamēr Saules virsmas temperatūra ir tikai aptuveni 6000°C.