Asads publicējis vēstījumu no Maskavas
No Sīrijas prezidenta amata gāztais Bašars al Asads publicējis paziņojumu, kas skaidro viņa bēgšanas apstākļus uz Krieviju. Uzstāties agrāk, kā tiek apgalvots, Asads nevarēja tostarp "pilnīgas sakaru atslēgšanas drošības apsvērumu dēļ".
Paziņojumā, kas Asada vārdā publicēts gāztā prezidenta kancelejas sociālajos tīklos, teikts, ka viņa "aizbraukšana no Sīrijas nav bijusi plānota un nav notikusi kauju pēdējās stundās, kā daži apgalvoja". Pēc bijušā prezidenta teiktā, viņš palika Damaskā "līdz svētdienas, 8. decembra, sākumam".
"Kad teroristu spēki iekļuva Damaskā, es pārcēlos uz Latākiju ar mūsu Krievijas sabiedrotajiem kaujas operāciju novērošanai," paziņoja Asads.
Pēc viņa teiktā, ierodoties Krievijas aviobāzē Hmeimimā, "kļuva skaidrs, ka mūsu karaspēks ir pilnībā atvilkts no visām kaujas kārtībām, un ka pēdējās armijas pozīcijas kritušas". Turklāt, raksta Asads, pati aviācijas bāze tikusi pakļauta bezpilotu uzbrukumiem, raksta "Meduza". Ņemot vērā radušos situāciju, apgalvo bijušais prezidents, tieši Maskava lūgusi Hmeimimas bāzes pavēlniecību sarīkot viņa nekavējošu evakuāciju no valsts 8. decembra vakarā.
"Šo notikumu laikā ne reizi neesmu domājis par atkāpšanos vai patvēruma meklēšanu, un neviena persona vai partija man to nav piedāvājusi. Vienīgā izeja bija turpināt cīņu pret teroristisko ofensīvu", apgalvo Asads, uzsverot, ka "kopš kara pirmās dienas ir atteicies upurēt savas dzīvības glābšanu personīga labuma vārdā" un nav pārtraucis cīņu.
"Valstij nonākot teroristu rokās, jebkuram amatam zūd jēga, kas padara tās nodarbošanos bezjēdzīgu", uzsvēra Asads, piebilstot, ka joprojām jūt savu piederību un dziļo saikni ar Sīriju un cer uz to, ka valsts "atkal kļūs brīva un neatkarīga".
Vēstules izejas datos norādīts, ka tā rakstīta Maskavā 2024. gada 16. decembrī.
Aģentūra "Reuters" iepriekš, atsaucoties uz avotiem, vēstīja, ka Bašars al Asads nevienu, ieskaitot tuvāko apkārtni, nav iepriekš informējis par plāniem pamest valsti. Asads, pēc aģentūras datiem, 7. decembrī (dienu pirms valdības spēkiem opozīcijā esošie kaujinieki iegāja Damaskā) Asads ticies ar militāro vadību aizsardzības ministrijā. Viņš apgalvoja, ka Krievijas militārā palīdzība drīzumā ieradīsies. Turklāt, pēc Reuters avotu teiktā, vēl dažas dienas iepriekš Asadam "skaidri likts saprast", ka nekādu militāro palīdzību Krievija neatstās.
Sākotnēji Asads, pēc trīs aģentūras sarunu biedru teiktā, vēlējies patverties Apvienotajos Arābu Emirātos, taču valsts varas iestādes baidījušās no starptautiskās reakcijas un atteikušas. Tomēr Maskava, neskatoties uz atteikšanos militāri iejaukties, "pamest Asadu nebija gatava". Asada bērni un sieva brīdī, kad viņš pameta Sīriju, jau atradās Maskavā.