Slepkavība, kas satrieca Itāliju. Tiesa piespriež mūža ieslodzījumu 22 gadus vecam itālim, kurš 70 reizes sadūra bijušo draudzeni
Itālijas tiesa pasludinājusi spriedumu 22 gadus vecās Džūlijas Čečetinas nežēlīgās slepkavības lietā, kuru sadūris viņas bijušais draugs. Šis noziegums valstī izraisīja milzīgu rezonansi un piesaistīja vispārēju uzmanību vardarbības problēmai pret sievietēm.
Tiesa apstiprināja, ka Itālijas apgabala Venēcijas iedzīvotājs 22 gadus vecais Filipo Tureta nogalināja Čečetinu 2023. gada novembrī, un piesprieda viņam mūža ieslodzījumu, vēsta BBC. Pēc slepkavības aizvadītajā gadā tika noskaidrotas daudzas šī nozieguma detaļas. Kļuva skaidrs, ka par slepkavības upuri kļuvusi meitene, kas arvien vairāk cietusi no sava bijušā puiša vajāšanas, kurš pret viņu izturējies kā pret īpašumu un atteicies samierināties ar abu attiecību pārtraukšanu. Saistībā ar šo noziegumu Itālijas prese aktīvi raksta par femicīdu (proti, slepkavībām, kas pastrādātas pēc naida motīviem pret sievietēm), patriarhātu un vīriešu vardarbību Itālijas sabiedrībā.
Izmeklēšana konstatēja, ka 2023. gada 11. novembrī Tureta iebrauca pēc Čečetinas, biomedicīnas inženierijas fakultātes studentes, un ierosināja aizvest viņu iepirkties gaidāmajai izlaiduma ceremonijai. Tās pašas dienas vakarā viņš viņu ar nazi sadūra vairāk nekā 70 reizes un atstāja līķi grāvī, ietinot to polietilēna maisā. Pēc tam Tureta pazuda, un nedēļas garumā visa Itālija saspringti sekoja pāra meklējumiem.
18. novembrī tika atrastas Čečetinas mirstīgās atliekas, bet jau nākamajā dienā Turets tika arestēts Vācijā, kur viņš mēģināja slēpties. Viņš diezgan ātri atzinās meitenes slepkavībā un tika izraidīts uz Itāliju.
Un nesen Džūlijas ģimenes locekļi publicēja meitenes pierakstus ar nosaukumu "15 iemesli, kāpēc man nācās no viņa šķirties", šos pierakstus meitene veica vairākus mēnešus pirms bojāejas. Tādējādi tuvākie slepkavības upuri cenšas vairot informētību sabiedrībā par satraucošām attiecību pazīmēm, kurās viena no pusēm cenšas pakļaut sev otru.
Savās zīmītēs Džūlija atcerējās, kā Tureta viņai bija atgādinājis, ka viņai jāpalīdz viņam mācīties; sūdzējās, ka viņa sūtījusi mazāk emocijsiržu; pieprasīja, lai viņa pastāvīgi viņam raksta un nesatiekas ar saviem draugiem.
"Tās bija tipiskas īpašnieciskuma pazīmes attiecībās," BBC sacīja Džūlijas tēvs Džino Čečetins. "Viņam vienmēr bija jāzina viss, ko viņa teica saviem draugiem vai pat savam terapeitam." "Vēlāk mēs sapratām, ka viņa uzskatīja sevi par iemeslu šādam viņa sāpīgajam stāvoklim un jutās par to atbildīga," saka tēvs.
80 lappušu biezajā paziņojumā, kas no cietuma uzrakstīts bērnišķīgā rokrakstā, Tureta pastāstīja, ka, kopš meitene no viņa šķīrusies, viņš katru dienu cerējis pie viņas atgriezties. "Cita varianta man vienkārši nebija," viņš rakstīja. Nopratināšanā policijā Tureta apstiprināja, ka tonakt, kad viņš viņu nogalinājis, Džūlija viņam teikusi, ka viņš esot pārāk atkarīgs no viņas un pārāk daudz vēloties. "Es kliedzu, ka tas nav godīgi, ka viņa man ir vajadzīga," stāstīja Tureta.
Pēc viņa teiktā, viņš meiteni nogalinājis pēc tam, kad "ļoti sadusmojies", kad viņa mēģinājusi izkāpt no automašīnas.
"Es biju egoists un tikai tagad to apzinos," viņš raksta savā vēstulē no cietuma. "Es nedomāju par to, cik netaisnīgi tas bija pret viņu un pret to daudzsološo un skaisto dzīvi, kas viņu gaidīja."
Turetas advokāts Džovanni Karuzo uzstāj, ka slepkavība jāuzskata par netīšu, viņš lūdzis nepiespriest "necilvēcīgu un cieņu pazemojošu" mūža spriedumu attiecībā uz viņa klientu.
"Viņš nav Pablo Eskobars," pie reizes sacīja Karuzo. Pēc Džūlijas tēva teiktā, šāda aizsardzības līnija likusi viņam sajust, ka vardarbība pret viņa meitu notiek atkal. Femicīda gadījumi nereti tiek atspoguļoti Itālijas presē, taču Džūlijas stāsts jau no paša sākuma piesaistījis pastiprinātu uzmanību.
Visa valsts sekoja līdzi pāra meklējumiem. Cilvēkus aizkustināja arī fakts, ka jauniete tika nogalināta tikai dažas dienas pirms augstskolas beigšanas. Uz viņas bērēm Padujā bija ieradušies vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku. Taču īstu reakcijas vētru sabiedrībā izraisīja māsas Džūlijas Helēnas niknā intervija. Tajā viņa caur asarām paziņoja, ka Filipo Tureta bijis nevis "monstrs, bet normāls patriarhālas sabiedrības dēls".
Itālijā visos līmeņos runāja par vardarbības iemesliem pret sievietēm, par dzimumu lomām mūsdienu sabiedrībā un to, ko patiesībā nozīmē patriarhāts. Šo koncepciju daudzi Itālijā uzskatīja par sen palikušu pagātnē, taču jaunās sievietes skaļā slepkavība lika atkal izanalizēt tās būtību.
"Ja jūs esat vīrietis, jūs esat daļa no sistēmas, kas jūs pieradina pie domas, ka esat svarīgāks par sievietēm," BBC sacīja Džino Čečetins. "Tas nozīmē, ka, ja esi attiecībās, tad visam ir jāgriežas ap tevi."
Šā gada novembrī, Džino Čečetina izveidotā fonda atklāšanas laikā, pieminot Džūliju, Itālijas izglītības ministrs Džuzepe Valditara paziņoja, ka valstī vairs nav patriarhāta un seksuālās vardarbības pieaugums saistīts "ar marginalizāciju un perversijām, kas valstī iekļūst līdz ar nelegālo imigrāciju". Tomēr šie vārdi daudzus saniknoja.
"Džūliju nogalināja respektabls baltais itālietis," atbildēja upura māsa Jeļena Čečetina. Un ko dara valdība? Pēc viņa meitas nāves Džino Čečetins pilnībā veltījis sevi darbam ar pusaudžiem: viņš cenšas mācīt viņiem tikt galā ar emocijām. Tostarp viņš apmeklē skolas un skolēniem stāsta savas meitas stāstu.
Džino arī dod skolēniem klausīties pašu Džūliju - viņas balss īsziņas, kas palikušas viņas draugu telefonos. Vienā no tām dzirdams, ka viņu kaitina Turetas neatlaidība, bet tomēr viņa jūtas vainīga viņa suicidālo domu dēļ. "Man gribētos pazust, bet es baidos, ka viņš var nodarīt sev pāri,”"viņa saka.
Elīza Erkoli no "Differenza Donna", labdarības organizācijas, kas cīnās pret dzimumu vardarbību, BBC pastāstīja, ka šiem balss paziņojumiem ir ievērojams efekts. Uz viņas organizāciju sākuši zvanīt daudzi vecāki, kuri pamanījuši līdzīgu uzvedību savām meitām.
"Mēs parasti domājam, ka problēma sākas, kad parādās zilumi, bet daudzās situācijās sakne ir slēptā psiholoģiskā vardarbībā."
Pēc valdības aģentūru ziņām, pēc Džūlijas Čečetinas slepkavības cilvēki sākuši daudz biežāk izmantot nacionālo telefona līniju, lai palīdzētu vardarbības gadījumos: zvanu skaits pieaudzis par 57%, salīdzinot ar pagājušo gadu.
Dažādas nevalstiskās organizācijas un opozīcijas politiķi pieprasa premjerministra Džordžijas Meloni valdībai spert konkrētus soļus, lai novērstu un sodītu vardarbību pret sievietēm. Konkrēti tiek piedāvāts ieviest skolās mācību stundas emociju apspriešanai.
"Tas, ko dara Čečetinu ģimene, ir piliens jūrā salīdzinājumā ar to, ko varētu sasniegt valdība," uzskata kreiso uzskatu politiķe Frančeska Gijo un Dženovas pilsētas padomes locekle. Nesen Gijo publiski atklāja, ka 12 gadu vecumā piedzīvojusi izvarošanu, un uz šo atzinību viņu iedvesmojusi tieši Čečetinu ģimene, kas demonstrējusi spēku un vēlmi cīnīties ar parādībām, kas pazudinājušas viņu meitu. "Viņi pārvērš savas sāpes mīlestībā un darbībā. Mēs nevaram vienkārši stāvēt malā," paziņoja Gijo.
Filipo Tureti tiesas prāva ilga 10 nedēļas. Noklausīšanās beigās upura tēvs Džino Čečetins sacīja, ka jūtas mierīgi. Viņš uzskata, ka viņa meitas bojāeja, kas tagad zināma visā valstī, Itālijas sabiedrībai būs lūzuma punkts. Lai gan, viņš piebilst, tas ir vājš mierinājums, jo neviens un nekas nespēj atgūt viņa mīļoto Džūliju.