Kādiem avotiem jūs uzticaties? UNESCO aicina influencerus iziet dezinformācijas apmācības
Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) noskaidrojusi, ka daudzi ietekmētāji nespēj pietiekami labi izvērtēt faktus, tāpēc acina viņus pieteikties speciālām apmācībām, ziņo "Euronews".
Jaunās UNESCO aptaujas dati liecina, ka 62 procenti ietekmētāju nepārbauda faktus pirms informācijas publicēšanas. Pētnieki no Boulingrīnas Štata Universitātes (Bowling Green State University) ASV aptaujāja 500 ietekmētājus no 45 valstīm, lūdzot viņus aizpildīt tiešsaistes aptauju par motivāciju, prasmēm, ieradumiem un izaicinājumiem. Papildus tika veiktas padziļinātas intervijas ar 20 ietekmētājiem.
Satura veidotāji bieži saskaras ar grūtībām novērtēt informācijas patiesumu tiešsaistē. 42 procenti respondentu norādīja, ka izvērtē informācijas patiesumu, balstoties uz to, cik daudz cilvēkiem ir paticis publicētais materiāls un cik bieži ar to cilvēki ir dalījušies. Vēl 19 procenti ietekmētāju paļaujas uz satura autora reputāciju.
Žurnālistu radītais saturs nav galvenais faktu avots ietekmētājiem. Tikai 37 procenti respondentu atzina, ka informāciju iegūst no medijiem – televīzijas vai ziņu portāliem. Katrs piektais aptaujātais dalās ar saturu, ko viņam ir iesūtījuši uzticami draugi. Ietekmētāji pārsvarā balstās uz savu personīgo pieredzi, pašu veiktajiem pētījumiem un intervijām.
Ietekmētājiem ir nepieciešams iziet apmācības
Aptaujā tika atklāts arī, ka satura veidotāji vēlas uzlabot savas prasmes šajā jomā – 73 procenti izteica vēlmi saņemt vairāk apmācību, lai cīnītos ar dezinformāciju. "Digitālie satura veidotāji ir ieguvuši nozīmīgu lomu ziņu apmaiņas ekosistēmā, sniedzot miljoniem cilvēku ziņas par kultūru, politiku un sabiedriskajām problēmām," teikts UNESCO ģenerāldirektores Odrijas Azulē ziņojumā. "Tomēr daudzi saskaras ar dezinformāciju un naida runu tiešsaistē, un pieprasa apmācības, lai spētu atpazīt viltus ziņas."
Līdz ar to UNESCO paziņoja, ka ietekmētāji var pieteikties speciālajam kursam satura veidotājiem, kas ilgs vienu mēnesi. Šis speciāli izstrādātais kurss palīdzēs ietekmētājiem apgūt, kā iegūt informāciju no dažādiem avotiem, pārbaudīt tā kvalitāti, kā arī atmaskot un ziņot par dezinformāciju un naida runu.