Pasaulē

Iestrēgušam lietuvietim amputē kāju Austrālijas kalnu upē, 20 stundas nespējot viņu atbrīvot

Nils Zālmanis

Jauns.lv

Lietuviešu tūristu ceļojums ar kajakiem pa Franklina upi Tasmānijas kalnos Austrālijā izvērtās ekstremālā drāmā, kad viens no viņiem paslīdēja un iekrita starp akmeņiem ledainajā straumē. Vīrieša kāja tik ļoti iestrēga, ka ne viņa biedriem, ne glābējiem, pat ne ar speciālu tehniku viņu neizdevās atbrīvot, un ārstiem nācās amputēt cietušā kāju, lai viņam izglābtu dzīvību.

Iestrēgušam lietuvietim amputē kāju Austrālijas ka...

65 gadus vecais lietuvietis visas 20 stundu ilgās glābšanas operācijas laikā bija daļēji zem ūdens, un glābējiem bija skaidrs, ka ilgi viņš šādos apstākļos neizturēs.

Nelaime notika pagājušo piektdien nomaļā un grūti pieejamā rajonā Tasmānijas dienvidrietumos. Liela nozīme cietušā dzīvības glābšanā bija mūsdienu tehnoloģijai, jo apmēram pēc stundas viņa vīrieša viedpulkstenis automātiski izsauca palīdzību, paziņoja vietējā policija.

Kad glābēji sasniedza cietušo, viņš bija līdz krūtīm ūdenī. Viens no neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes locekļiem Mičs Pārkinsons, kurš viens no pirmajiem nokļuva nelaimes vietā, slavēja cietušā izturību un gribasspēku. “Viņš bija ārkārtīgi stiprs un sīksts vīrs, kurš turējās visu nakti,” viņš sacīja. Pārējie desmit lietuvieši visādi centās palīdzēt gan cietušajam, gan glābējiem, bet viens no viņiem bija ārsts, kurš vienlaikus darbojās arī kā tulks, jo cietušajam bija trūcīgas angļu valodas zināšanas.

Glābšanas darbus būtiski apgrūtināja tas, ka vīrietis bija iestrēdzis vietā, kur ir spēcīga ledainā ūdens straume — vietējos medijos norāda, ka upē sekundē plūda apmēram 13 tonnas ūdens. Kaut gan pašā iesprūšanas vietā, pateicoties akmeņiem, straume nebija tik spēcīga, tā tomēr varēja cietušo paraut zem akmens, ja viņam nebūtu glābšanas veste, izteicās glābēju organizācijas “Surf Life Saving Tasmania” speciālists Eiss Petrijs, kurš piedalās glābšanas operācijās spēcīgas straumes apstākļos.

Pārkinsons šo glābšanas operāciju atzina kā vissarežģītāko, ar kādu jebkad bijis saskāries. Pat ar tehniku, kas spētu izkustināt 50 tonnu smagus priekšmetus, tā arī neizdevās atbrīvot cietušā kāju. “Šī glābšanas operācija bija vissliktākais scenārijs vissliktākajam scenārijam,” atzina Tasmānijas policijas konstebls Kalums Herberts. Turklāt radiosignāls reģionā bija tik vājš, ka no Kanberas nācās izsūtīt lidmašīnu, kuras apkalpe darbojās kā starpnieki starp glābējiem un reģionā esošajiem helikopteriem.

Kaut gan cietušais centās uzturēt možu garu visu piektdienu, pārmērīgas ķermeņa atdzišanas dēļ sestdienas rītā viņa stāvoklis sāka pasliktināties. “No trijiem naktī viņa stāvoklis lēnām sāka pasliktināties, taču viņa griba dzīvot bija nepārspējama. Ar visiem spēkiem, kas viņam bija, viņš centās izgrozīties un atbrīvoties,” atzina Petrijs. Savu artavu noteikti deva arī viņa rūdījums, kā vēsta vietējie mediji, viņam ir apmēram 50 gadu pieredze straujūdens plostošanā.

Pēc vairākiem neveiksmīgiem atbrīvošanas mēģinājumiem 20 stundu laikā un pasliktinoties cietušā stāvoklim, tika pieņemts lēmums amputēt kāju virs ceļa, lai vīrieti varētu izcelt un nogādāt slimnīcā. Šoreiz ledainais ūdens bija ļoti noderīgs, jo cietušā hipotermija palīdzēja samazināt asins zudumu.

Pašlaik cietušais lietuvietis atrodas kritiskā stāvoklī Hobārtas slimnīcā.