Pasaulē

Pusmiljons vāciešu svinējuši Berlīnes mūra krišanas 35.gadskārtu; šī "Aukstā kara" simbola likvidēšana pavēra ceļu uz Vācijas apvienošanos

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv/LETA

Par spīti sliktajiem laika apstākļiem, vairāk nekā pusmiljons berlīniešu sestdien piedalījies pasākumos, atzīmējot 35.gadadienu kopš Berlīnes mūra krišanas, pavēstījuši atceres rīkotāji.

Pusmiljons vāciešu svinējuši Berlīnes mūra krišana...

Berlīnes mūra krišana 1989.gada novembrī

Berlīnes mūra jeb Dzelzs priekškara jēga bija neļaut Austrumvācijas iedzīvotājiem pārbēgt uz Rietumvāciju. To uzbūvēja 1961.gadā, lai atdalītu Rietumberlīni no ...

Berlīnes mērs Kajs Vegners paudis pārliecību, ka šo gadadienu daudzi atcerēsies kā īpašu notikumu.

Viens no pasākumiem bija četrus kilometrus gara instalācija, ko veido 5000 plakātu, kas novietoti gar līniju, kur savulaik slējās siena, kura dalīja tagadējās atkalapvienotās Vācijas galvaspilsētu.

Plakātus par tēmu "Mēs atbalstām brīvību" zīmējuši gan bērni, gan pieaugušie.

Izstādītas arī to plakātu kopijas, kurus savulaik izmantoja komunistiskā režīma jūgā esošās Austrumvācijas pilsoņi demonstrācijās, kas noveda pie Berlīnes mūra krišanas.

Atceres pasākumi noslēdzās ar koncertu, kurā piedalījās 700 mūziķi, gan profesionāļi, gan amatieri, kas uzstājās uz vairākām skatuvēm, tostarp arī pie Brandenburgas vārtiem.

Koncertā "Brīvības skaņu celiņš" tika izpildītas dziesmas, kuru tēma saistīta ar brīvību un pašnoteikšanos.

Berlīnes mūri 1961.gadā uzslēja tā dēvētās Demokrātiskās Vācijas Republikas (VDR) valdība, lai apturētu cilvēkus, kas centās izkļūt no "komunistiskās paradīzes", lai nokļūtu Rietumos. Pārbēdzēju apturēšanai austrumvāciešu robežsargi pielietoja šaujamieročus, nogalinot vismaz 140 cilvēkus, pirmais zināmais nošauts 1961. gada augustā, pēdējais — 1989. gada 5. februārī. 

1989.gadā pēc vairākus mēnešus ilgušajām antikomunistiskajām demonstrācijām kāda VDR valdības amatpersona 9.novembrī preses konferencē paziņoja, ka pilsoņiem tiks dota iespēja brīvi apmeklēt toreizējo Rietumberlīni.

Jau tās pašas dienas vakarā tūkstošiem austrumvāciešu sapulcējās pie robežkontroles punktiem un apjukušie komunistiskā režīma robežsargi pēc neilgas vilcināšanas ļāva tiem brīvi šķērsot vēl tikko modri sargāto robežlīniju, kas desmitgadēm bija šķēlusi vācu tautu.

Berlīnes mūra krišana jau pēc gada noveda pie Vācijas atkalapvienošanās.