Pilēja sarkanā krāsa - protestētāji Serbijā ielenc valdības ēku pēc traģēdijas dzelzceļa stacijā
Protestētāji otrdien meta signālraķetes un sarkano krāsu uz Novi Sadas pilsētas domes ēku, protestējot pret iepriekšējās nedēļas traģēdiju, kad dzelzceļa stacijā sabruka betona nojume, nogalinot 14 cilvēkus.
Ziņu aģentūra "AP" raksta, ka protesta akcija sākotnēji noritēja mierīgi. Protestētāji sapulcējās pie dzelzceļa stacijas, kur klusuma brīdī pieminēja bojāgājušos, kamēr organizatori nolasīja viņu vārdus. Pēc tam tūkstošiem demonstrantu devās uz domes ēku pilsētas centrā, pieprasot augstāko amatpersonu, tostarp prezidenta Vučiča un premjerministra Miloša Vučeviča, atkāpšanos. Nonākot pie domes ēkas, protestētāji sāka dauzīt logus, mest akmeņus un citus priekšmetus, smērēt sarkanu krāsu uz ēkas sienām, neņemot vērā organizatoru aicinājumus saglabāt mieru. Uz notikuma vietu ieradās policijas specvienības darbinieki.
Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs rakstīja platformā “X”: “Serbijas iedzīvotāji, lūdzu, neuzskatiet, ka vardarbība ir pieļaujama. Visi, kas piedalās šajos incidentos, tiks sodīti." Opozīcijas politiķis Bojans Pajtičs uzskatīja, ka vardarbība tika izprovocēta kā taktika, lai izjauktu miermīlīgo protestu un apmelotu opozīcijas atbalstītājus kā valsts ienaidniekus.
Opozīcijas aktīvists Mirans Pogačars teica: “Stiklu var salabot, bet mēs nevaram atgūt 14 dzīvības. Cilvēki ir dusmīgi. Serbija to nepieļaus.” Protestu organizatori norādīja, ka viņi vēlējās ieiet pilsētas domes ēkā un pieprasīt, lai tie, kuri vainīgi pie nojumes sabrukšanas, tiktu saukti pie atbildības. Vēlāk vakarā, kad protests bija beidzies, Vučičs negaidīti ieradās Novi Sadā un īsi parādījās saviem vairākiem simtiem atbalstītāju, kas bija sapulcējušies pie partijas galvenā biroja.
Par nelaimes gadījumu
Nelaime notika pēkšņi. Novērošanas kameru ierakstā ir redzams, kā masīvā nojume pie stacijas ēkas ārējās sienas sabrūk uz cilvēkiem, kuri sēdēja uz soliņiem vai devās iekšā un ārā no stacijas. Starp upuriem bija arī 6 gadus veca meitene.
Serbijas valdības kritiķi šo katastrofu skaidro kā Balkānu valsts korupcijas "augli". Viņi saka, ka tas notika pārredzamības trūkuma un pavirša darba pie stacijas ēkas atjaunošanas dēļ, kas bija daļa no plašāka dzelzceļa darījuma ar Ķīnas valsts uzņēmumiem.