Lietuvā būs skatāma latviešu lietišķās mākslas izstāde “Latvijas gadalaiki”
No 3. novembra līdz 1. decembrim Viļņā, Marijas un Jurģa Šlapeļu muzejā (Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, Pilies gatvė 40) būs skatāma latviešu lietišķās mākslas izstāde “Latvijas gadalaiki".
Latviešu lietišķās mākslas izstādi “Latvijas gadalaiki” veido Pārdaugavas kultūras apvienības četras tautas lietišķās mākslas studijas un divas studijas no Kultūras un tautas mākslas centra “Mazā ģilde” studijas.
Novembris ir valsts svētku mēnesis, kad atzīmējam gan Lāčplēša dienu, gan Latvijas Republikas proklamēšanas gada dienu. Lai šī gada novembrī īpašā noskaņā izskanētu vārds "Latvija" ir tapusi lietišķās mākslas izstāde, informē Kornēlija Ābele, Rīgas valstspilsētas pašvaldības iestādes "Pārdaugavas kultūras apvienība" Sabiedrisko attiecību speciāliste.
Izstāde radīta, domājot par kultūras mantojuma, dažādo arodu prasmju un iemaņu saglabāšanu un nodošanu jaunajai paaudzei. Tā ir radīta tā, lai rastu interesi par lietišķo mākslu ne tikai Latvijā dzīvojošajiem, bet arī ārzemēs esošajiem latviešu diasporas piederīgajiem. Tāpat šī ir iespēja arī lietišķās mākslas pazinējiem Lietuvā ieraudzīt kopīgo un atšķirīgo šo divu baltu tautu lietišķajā mākslā. Izstādes mākslinieciskā koncepcija atspoguļo sešu arodu prasmes – metāla kalšanu, aušanu, adīšanu, meldru un klūgu pīšanu, kā arī podniecību. Eksponētie darbi aklāj četrus Latvijas gadalaikus un to krāsa.
Izstādē piedalās:
- TLMS "Zīle" ar melnā metāla un krāsainā kalumiem;
- TLMS "Ataudze" ar no meldriem, sloksnītēm, saknēm un tāsīm pītiem darbiem;
- TLMS "Irbi" ar dažādiem adītiem cimdiem;
- TLMS "Ceplis" ar keramiku;
- TLMS "Puduris" ar mizotiem un nemizotiem kārklu klūgu pinumiem;
Studija " Kamene " izstādē piedāvā apskatīt dažādas tekstīlijas – segas, lielus lakatus, galdautus, dvieļus un dažādu novadu jostas. Visas studijas darbojas Rīgas valstspilsētas pašvaldībā un tiek dotētas no pašvaldības budžeta. Studijās interesenti bez maksas var apgūt visas arodu prasmes un iegūt nepieciešamās zināšanas amata darbu veikšanā. Izstāde apmeklētājiem pieejama bez maksas no trešdienas līdz sestdienai no plkst. 11.00 līdz 17.00 un svētdienās no plkst. 11.00 līdz 16.00.
Izstādes kurators un studijas “Ceplis” vadītājs Elvijs Krevics. Izstāde veidota kopā ar Baibu Pilāni (studijas “Irbi” vadītāju) un Inetu Vēveri (studijas “Ataudze” vadītāju).