VIDEO, FOTO: plūdos Valensijā vismaz 72 bojāgājušie - daudzi iedzīvotāji vēl aizvien meklē pazudušos tuviniekus
Vismaz 72 cilvēki ir gājuši bojā nāvējošākajos plūdos, kas skāruši Spāniju pēdējo trīsdesmit gadu laikā.
Meteorologi norāda, ka dažos Valensijas rajonos astoņu stundu laikā nolijusi gada nokrišņu norma, un "lietus ūdens Valensijas austrumos aizslaucījis veselas ēkas un tiltus". Plūdi izraisījuši haosu plašā teritorijā no Malagas provinces Spānijas dienvidos, līdz Valensijai valsts austrumos. Aculiecinieki vissmagāk skartajos rajonos norāda, ka "daudzi glābiņu meklēja uz savu spēkratu jumtiem, kamēr lietus viņiem garām nesa ēku fragmentus un kokus".
Ella nunca dejó a su mejor amigo…
— El Club del Arte 🎨📷📚🖼🕍🎼 (@Arteymas_) October 30, 2024
Para seguir creyendo en la humanidad…
Sucedió en Valencia, España. pic.twitter.com/zP2F4gEUt4
"Izskatījās, ka pilsētai cauri traucās upe," norāda Deniss Hlavati, kurš glābējus gaidīja degvielas uzpildes stacijā. Viņš norāda, ka ūdens atrāva vaļā stacijas durvis un viņam visu nakti nācās pavadīt divu metru dziļa ūdens ielenkumā.
La quantita' di acqua caduta a Valencia in poche ore e' la stessa che solitamente cade in un anno e mezzo: 450mm.
— SatirSfaction (@SatirSfaction) October 30, 2024
Quindi non e' come ci fanno credere che basta pulire i tombini, o togliere le foglie dalle grate per risolvere situazioni drammatiche dovute al cambiamento climatico pic.twitter.com/uFfgR91gQk
Vairāk nekā tūkstots karavīru ir nosūtīti uz izpostītajiem rajoniem. Plūdu dēļ ir atcelti vilcienu un avioreisi, bet visvairāk cietušajos apgabalos ir apturēts skolu darbs. Ir konstatēti elektrības un sakaru pārtraukumi. Ziņots, ka no sliedēm noskrējis arī ātrvilciens ar 300 cilvēkiem, taču nelaimē, par laimi, neviens nav cietis.
Meteorologi šos plūdus raksturo kā vienus no spēcīgākajiem pēdējo desmitgažu laikā. Šādas rudens vētras, kuras pazīstamas kā “aukstie pilieni,” Spānijā ir bieži sastopamas, tomēr šī tika uzskatīta par īpaši ekstrēmu, salīdzinot ar iepriekšējiem notikumiem.
Zinātnieki norāda, ka reģionā arvien biežāk novērojami ekstrēmi laikapstākļi klimata pārmaiņu dēļ. Siltāks Vidusjūras klimats, kas pastiprina ūdens iztvaikošanu, būtiski ietekmē lietusgāžu intensitāti, vēsta Reuters.