Pasaulē

Kolumbijas tiesa liek likvidēt leģendāros Pablo Eskobara "kokaīna nīlzirgus", kas pamazām okupē visu valsti

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Kolumbijas tiesa nolēmusi, ka tā dēvētie “kokaīna nīlzirgi”, kurus valstī ieveda kādreiz pasaulslavenais narkobarons Pablo Eskobars, ir jāiznīcina, jo šie dzīvnieki ir tiktāl savairojušies, ka nopietni apdraud vietējo ekosistēmu. Vides ministrijai uzdots triju mēnešu laikā izstrādāt nīlzirgu likvidācijas pasākumus.

Kolumbijas tiesa liek likvidēt leģendāros Pablo Es...

Pablo Eskobars atveda nīlzirgus uz Kolumbiju kā papildinājumu savam privātajam zoodārzam. Kad Kolumbijas policija 1993. gada 2. decembrī nogalināja Eskobaru, viņa īpašums, ieskaitot dzīvnieku kolekciju, tika konfiscēts, bet dzīvnieki izdalīti zoodārziem. Eskobara četrus nīlzirgus atstāja savā vaļā, jo to notveršanu uzskatīja par pārāk sarežģītu, turklāt neviens nedomāja, ka šie milzeņi kādreiz kļūs par problēmu.

Tomēr izmantojot labvēlīgos apstākļus un plēsēju trūkumu, nīlzirgi sāka strauji vairoties, un pašlaik Kolumbijā ir vairāk nekā 100 eksemplāru, radot problēmas vietējiem iedzīvotājiem un potenciāli apdraudot vietējās reģiona sugas, vēsta “Gizmodo”.

2021. gadā vietējā tiesa nolēma, ka nogalināšanas vietā nīlzirgi ir jāsterilizē, taču ar to lāga neveicās, un nu varas iestādes ķeries pie radikālāka risinājuma.

Smitsona institūts lēš, ka pašlaik Kolumbijā savvaļā dzīvo vismaz 169 nīlzirgi. Par spīti savam miermīlīgajam izskatam, nīlzirgi var kļūt ļoti bīstami: lēš, ka Āfrikā ik gadu nīlzirgi nogalina apmēram 500 cilvēku un jau ziņots par šo zvēru uzbrukumiem arī Kolumbijas zvejniekiem. Tiesa, pagaidām Kolumbijā cilvēku upuri nav bijuši, kaut gan palielinās incidentu skaits un reiz nīlzirgs pat iekļuva skolas pagalmā, liekot bēgt gan skolniekiem, gan skolotājiem.

Pērn AFP ziņojumā tika prognozēts, ka līdz 2035. gadam nīlzirgu skaits Kolumbijā var palielināties līdz 1000, ja nekas netiks darīts. Savukārt priekšlikumi apmēram 70 nīlzirgus nosūtīt uz citu valstu rezervātiem, tostarp Meksikā un Indijā, tā arī nav vainagojušies ar panākumiem.

Dzīvnieku tiesību aizstāvji iebilst pret medību plāniem, tāpat kā daži cilvēki, kas saistīti ar tūrisma nozari. Eskobara mantojums, tostarp divu tonnu milži, kas klejo pa viņa īpašuma teritoriju, turpina piesaistīt apmeklētājus valstij katru gadu.

Pablo Eskobars savas īsās, 44 gadu dzīves laikā spēja kļūt par pasaules "kokaīna karali', bet pašā Kolumbijā viņam bija milzīga vara un ietekme. Viņa 1976. gadā izveidotais un vadītais Medeljinas kartelis astoņdesmitajos gados un deviņdesmito gadu sākumā faktiski monopolizēja kokaīna ievešanu ASV. Lēš, ka nāves brīdī viņa īpašumu vērtība sasniedza 30 miljardus dolāru, kas 2022. gadā būtu ekvivalenti 70 miljardiem dolāru.