Kāpēc romiešu statujām nav galvu: arheologi noteikuši vairākus negaidītus iemeslus
Parasti muzeji izstādes laikā cenšas parādīt pilnībā viena vai otra mākslinieka mākslas darbu. Piemēram, reti var redzēt gleznu, kurā nav puse no gleznas.
Tomēr, kad runa ir par seno romiešu statujām, kas ir nedaudz salauztas, tad tā tiek uzskatīta par normu, raksta "Live Science". Tāpēc daudzus interesē jautājums, kāpēc tik daudzām romiešu statujām nav galvu. Pēc Bruklinas koledžas un Ņujorkas pilsētas universitātes klasikas un mākslas vēstures profesores Reičelas Kuseres vārdiem, atbilde uz šo jautājumu prasa zināmu "arheoloģisku kriminālistikas darbu".
Lai gan nav iespējams precīzi noskaidrot, kāpēc statuja zaudējusi galvu, arheologi spējuši noteikt vairākus izplatītus iemeslus. Kusere uzskata, ka pirmais iemesls ir tas, ka kakls dabiski ir cilvēka ķermeņa vājā vieta. Kad statuja nokrīt pēc daudzu gadu eksponēšanas, tā tiek transportēta pa visu pasauli vai nodota no viena īpašnieka pie otra. Tādēļ kakls parasti ir pirmā vieta, kas lūst. Tomēr sasistas galvas var nebūt vienmēr nelaimes gadījums. Reizēm romieši speciāli sadauzīja paši savas statujas.
"Procesā, kas saucās "damnatio memoriae", Romas Senāts varēja nobalsot par īpaši nemīlētā imperatora piemiņas nosodīšanu pēc viņa nāves. Ja balsojums bija pozitīvs, Senāts svītroja imperatora vārdu no dokumentācijas, konfiscēja viņa īpašumu un bojāja viņa portretus un statujas," teikts materiālā. Kusere norāda, ka bēdīgi slavenais imperators Nerons bija viens no piemēriem, jo daudzi viņa portreti tika bojāti vai pārveidoti.
Tikmēr Pola Getija antīkās mākslas muzeja Losandželosā kurators Kenets Lapatins saka, ka Romas tēlnieki dažkārt apzināti veidojuši savas statujas ar noņemamām galvām. Pēc viņa teiktā, tas ļāvis izmantot dažādus materiālus ķermenim un sejai, kā arī būt dažādiem tēlniekiem, kas strādājuši pie vienas statujas.
Savukārt Lapatins norādīja, ka mūsdienu pasaulē statuju galvas tiek noņemtas tikai retos gadījumos. "Romas skulptūras ienes lielu naudu senlietu tirgū, un mākslas dīleri sapratuši, ka spēj nopelnīt vairāk naudas, pārdodot divus artefaktus viena vietā - tāpēc viņi paši sacirta statujas," stāsta "Live Science".