Sankcijām pakļautā Pjotra Avena dēls ASV strādā fondā, kas investē aizsardzības uzņēmumos, vēsta "Forbes"
foto: Evija Trifanova/LETA
Pjotrs Avens
Pasaulē

Sankcijām pakļautā Pjotra Avena dēls ASV strādā fondā, kas investē aizsardzības uzņēmumos, vēsta "Forbes"

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv/LETA

Rietumu sankcijām pakļauto Krievijas oligarhu Pjotra Avena un Vladimira Moškoviča dēli strādā ASV riska kapitāla fondā 8VC, kas cita starpā investē kompānijās, kuras izpilda Pentagona un NATO pasūtījumus, vēsta prestižais izdevums "Forbes".

Sankcijām pakļautā Pjotra Avena dēls ASV strādā fo...

Abas oligarhu atvases absolvējušas prestižas ASV augstskolas. 8VC 2018.gadā pieņēma Džeku Moškoviču darbā par analītiķi. Viņa tēvs, agrouzņēmumu konglomerāta "Rusagro" dibinātājs, neilgi pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā tika pakļauts Rietumu sankcijām. 

Krievijas un Latvijas dubultpilsoņa Pjotra Avena dēls Deniss Avens pievienojies fondam 2022.gadā, kad viņa tēvam jau bija noteiktas Eiropas Savienības (ES) un Lielbritānijas sankcijas. ASV iekļāva Pjotru Avenu melnajā sarakstā tikai 2023.gadā.

8VC iegulda līdzekļus dažādās nozarēs, arī aizsardzības uzņēmumos. To vidū ir tehnoloģiju uzņēmumi "Palantir" - tā līdzdibinātājs ir 8VC vadošais partneris Džo Lonsdeils - un "Anduril", kam ir miljardus dolāru vērti līgumi ar Pentagonu, jaunuzņēmumi "Saronic" un "Epirus", kas ražo jūras dronus un izstrādā pretdronu sistēmas. Turklāt 8VC kopā ar NATO Inovāciju fondu ieguldījis līdzekļus Lielbritānijas moderno kompozītmateriālu ražotājā iCOMAT.

Atbildot uz "Forbes" pieprasījumu, Lonsdeils platformā "X" publicējis garu ierakstu, kurā viņš nosauca Moškoviču junioru par "superzvaigzni", bet Denisu Avenu - par "talantīgu" darbinieku. 

"Mēs neesam saņēmuši naudu no viņu tēviem vai viņu tēvu draugiem, un mums tā arī nav vajadzīga," apgalvoja Lonsdeils.

Spriežot pēc 8VC sniegtās informācijas un Džeka Moškoviča un Denisa Avena "LinkedIn" profiliem, viņu darbs fondā nav saistīts ar aizsardzības nozari.

Pjotrs Avens un Vadims Moškovičs piedalījās 37 Krievijas biznesa līderu sanāksmē ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu 2022.gada 24.februārī - dienā, kad Krievija sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā. Avens vairākkārt apgalvojis, ka nav tuvs Putinam, bet sanāksmēs ar diktatoru piedalījies, jo lielo uzņēmumu vadītājiem tas ir jādara.

Jauns.lv jau vēstīja, ka līdz 2022. gada martam Avens vadīja Krievijas lielāko komercbanku "Alfa-bank" un tiek uzskatīts par ietilpstošu Putinam pietuvinātā personu lokā, ar diktatoru tiekoties arī pēc Krievijas invāzijas Ukrainā. Dažas dienas pēc Krievijas iebrukuma Eiropas Savienība noteica sankcijas pret Avenu, iesaldējot viņa aktīvus. Sankcijas pret viņu noteica arī, piemēram, Lielbritānija, ASV, Kanāda, Austrālija un Jaunzēlande.

Eiropas Savienības Tiesa (EST) šā gada aprīlī apmierināja Avena prasību atcelt viņam 2022. gada 28. februārī noteiktās ES sankcijas. EST spriedumā norādīja, ka neviens no sākotnējos tiesību aktos par Avena un Fridmana pakļaušanu sankcijām ietvertajiem pamatiem nav pietiekami argumentēts un ka viņu iekļaušana sankcijām pakļauto personu sarakstos tātad nav pamatota. Attiecībā uz viņu vēlāku saglabāšanu sankciju sarakstos EST Vispārējā tiesa nospriedusi, ka ES Padome nav sniegusi nevienu papildu pierādījumu salīdzinājumā ar tiem, uz kuriem balstījās sākotnēji. Latvija iesniedza apelāciju, lūdzot tiesu atcelt spriedumus un neatcelt sākotnēji noteiktās sankcijas uzņēmējam.

Pēc žurnāla "Forbes" datiem, 2011. gadā Avens bija 28. bagātākais cilvēks Krievijā, novērtējot viņa īpašumu vērtību ar 4,3 miljardiem ASV dolāru. 2018. gadā viņa īpašumu vērtība bija pieaugusi līdz 5,3 miljardiem ASV dolāru, viņu ierindojot 23. vietā Krievijā. Taču pēc Krievijas invāzijas Ukrainā Avena īpašumu vērtība sāka kristies, 2022. gada oktobrī nokrītot līdz 4,7 miljardiem ASV dolāru, tomēr 2024. gada 21. augustā ar 4,4 miljardiem dolāru viņš bija 734. vietā pasaules bagātāko cilvēku sarakstā.