Eiropā izplatās sliņķu pārnēsāts vīruss. Eksperti brīdina, ka tas var kļūt neapturams
foto: Shutterstock
Ilustratīvs foto.
Pasaulē

Eiropā izplatās sliņķu pārnēsāts vīruss. Eksperti brīdina, ka tas var kļūt neapturams

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Eiropa izplatās sliņķu pārnēsāts vīruss, kas skāris jau 19 cilvēkus. Eksperti brīdina, ka tas var kļūt neapturams.

Eiropā izplatās sliņķu pārnēsāts vīruss. Eksperti ...

Pirmo reizi Eiropā tiek ziņots par vīrusu, kas radies no sliņķiem un izplatās caur kukaiņu, tostarp odu un moskītu kodumiem. 

Saskaņā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) datiem, pēdējo divu mēnešu laikā ir ziņots par Oropouche vīrusu 19 cilvēkiem.  Divpadsmit ziņojumi saņemti Spānijā, pieci Itālijā un divi Vācijā. 

Vakcīnas pret šo slimību nav.

Eksperti apgalvo, ka vīruss ir no tās pašas slimību saimes, no kuras nāk Zikas vīruss un tropu drudža vīruss, kas abi ir potenciāli nāvējoši. Oropouche slimības pazīmes ir galvassāpes, slikta dūša, vemšana, muskuļu un locītavu sāpes. 

Londonas Imperiālās koledžas imunoloģijas profesors Denijs Altmans laikrakstam "The Telegraph" norāda: "Mums noteikti vajadzētu satraukties, jo vīruss var kļūt neapturams.”

Simptomi parasti sākas četras līdz astoņas dienas pēc koduma un smagos gadījumos slimība var izraisīt meningītu. Lai gan tas var būt nāvējošs, letālas sekas ir ārkārtīgi retas un simptomi vairums gadījumu izzūd četru dienu laikā.

Līdz šim ir ziņots par vīrusa uzliesmojumiem vairākās Dienvidamerikas, Centrālamerikas un Karību jūras reģiona valstīs.  Konkrēti uzliesmojumi 2024. gadā ir reģistrēti Brazīlijā, Bolīvijā, Kolumbijā, Peru un nesen arī Kubā. Astoņpadsmit no Eiropā reģistrētajiem saslimšanas gadījumiem ziņoja par nesenu ceļojumu uz Kubu, un viens gadījums Itālijā bija ceļojis uz Brazīliju.

25. jūlijā Brazīlijā pirmo reizi tika ziņots par diviem nāves gadījumiem, ko izraisīja Oropouche vīruss, kas skāra divas jaunas sievietes, kurām nebija citu veselības traucējumu.

Lai gan Eiropā saslimšanas gadījumu skaits joprojām ir neliels, no šā gada janvāra līdz jūlija vidum Brazīlijā, Bolīvijā, Peru, Kolumbijā un Kubā ir reģistrēti vairāk nekā 8000 saslimšanas gadījumu.

Ņemot vērā šo lielo skaitu, ECDC ir paziņojis, ka inficēšanās iespējamība Eiropas Savienības pilsoņiem, kas ceļo uz epidēmijas skartajiem reģioniem vai tajos uzturas, pašlaik tiek vērtēta kā vidēja. Eiropas iestāde iesaka ceļotājiem, kas dodas uz slimības skartajām teritorijām, lietot kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus un valkāt kreklus ar garām piedurknēm un garas bikses, lai samazinātu kodumu risku.