Lielbritānija piedzen gandrīz 784 tūkstošus mārciņu no Latvijā dzīvojošā Putinam pietuvinātā oligarha Pjotra Avena
Ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu saistītā oligarha Pjotra Avena īpašumu pārvaldnieks ir piekritis nepilnu 784 tūkstošu sterliņu mārciņu (vairāk nekā 929 tūkstoši eiro) konfliskācijai Lielbritānijā, šādi noslēdzot divu gadu izmeklēšanu sakarā ar britu noteikto sankciju apiešanu.
Russian billionaire Petr Aven’s estate manager has agreed to forfeit more than £750,000 to end a near-two year investigation by British police over sanctions dodging https://t.co/PrE7gC6kTm
— Bloomberg (@business) July 29, 2024
Britu Nacionālā noziedzības apkarošanas aģentūra (NCA) 2022. gadā nolēma iesaldēt Avena bankas kontus un aktīvus Lielbritānijā pēc tam, kad pēc Krievijas invāzijas Ukrainā Lielbritānija viņu iekļāva sankciju sarakstos kā Kremļa saimnieka Vladimira Putina atbalstītāju.
Nacionālā noziedzības apkarošanas aģentūra Avenu turēja aizdomās par iesaldēto līdzekļu neatļautu izmantošanu. Britu laikraksts "The Guardian" vēsta, ka daļu no iesaldētajiem līdzekļiem tika izmantota, lai izmaksātu algas Avena vairāk nekā 20 mājkalpotājiem, turklāt Avens guvis labumu no 160 000 mārciņu vērtā luksusa automobiļa "Bentley Bentyaga" pārdošanas 2022. gada marta beigās.
Pirmdien Vestminsteras miertiesa Londonā apstiprināja vienošanos starp NCA un Avena Lielbritānijas īpašumu pārvaldnieku Stīvenu Geiteru par 783 827, 34 mārciņu (929 310,97 eiro) konfiskāciju.
NCA paziņoja, ka šī ir pirmā reize, kad Lielbritānijā ir konfiscēti, nevis iesaldēti līdzekļi saskaņā ar likumu par noziedzīgā ceļā gūtu ienākumu legalizācijas apkarošanu. NCA sākotnēji vēlējās, lai Avens piekristu 1,1 miljona mārciņu konfiskācijai.
Līdz 2022. gada martam Avens vadīja Krievijas lielāko komercbanku "Alfa-bank" un tiek uzskatīts par ietilpstošu Putinam pietuvinātā personu lokā, ar diktatoru tiekoties arī pēc Krievijas invāzijas Ukrainā. Dažas dienas pēc Krievijas iebrukuma Eiropas Savienība noteica sankcijas pret Avenu, iesaldējot viņa aktīvus. Sankcijas pret viņu noteica arī, piemēram, Lielbritānija, ASV, Kanāda, Austrālija un Jaunzēlande.
Eiropas Savienības Tiesa (EST) šā gada aprīlī apmierināja Avena prasību atcelt viņam 2022. gada 28. februārī noteiktās ES sankcijas. EST spriedumā norādīja, ka neviens no sākotnējos tiesību aktos par Avena un Fridmana pakļaušanu sankcijām ietvertajiem pamatiem nav pietiekami argumentēts un ka viņu iekļaušana sankcijām pakļauto personu sarakstos tātad nav pamatota. Attiecībā uz viņu vēlāku saglabāšanu sankciju sarakstos EST Vispārējā tiesa nospriedusi, ka ES Padome nav sniegusi nevienu papildu pierādījumu salīdzinājumā ar tiem, uz kuriem balstījās sākotnēji.
Latvija iesniedza apelāciju, lūdzot tiesu atcelt spriedumus un neatcelt sākotnēji noteiktās sankcijas uzņēmējam.
Pēc žurnāla "Forbes" datiem, 2011. gadā Avens bija 28. bagātākais cilvēks Krievijā, novērtējot viņa īpašumu vērtību ar 4,3 miljardiem ASV dolāru. 2018. gadā viņa īpašumu vērtība bija pieaugusi līdz 5,3 miljardiem ASV dolāru, viņu ierindojot 23. vietā Krievijā. Taču pēc Krievijas invāzijas Ukrainā Avena īpašumu vērtība sāka kristies, 2022. gada oktobrī nokrītot līdz 4,7 miljardiem ASV dolāru, tomēr 2024. gada 29. jūlijā ar 4,3 miljardiem dolāru viņš bija 734. vietā pasaules bagātāko cilvēku sarakstā.