Izīrētāju vilšanās: cerētā milzu peļņa uz Parīzes olimpisko spēļu rēķina izpaliks
foto: AFP/Scanpix
Piedāvājums ir tik liels, ka no cerētās peļņas praktiski nekas nespīd.
Pasaulē

Izīrētāju vilšanās: cerētā milzu peļņa uz Parīzes olimpisko spēļu rēķina izpaliks

Māris Puķītis

Kas Jauns Avīze

Tāpat kā Liepājā apartamentu izīrētāji paceļ cenas debesīs “Prāta vētras” koncerta laikā, tā arī Parīzē mājokļu īpašnieki cerēja, ka olimpisko spēļu laiks būs iespēja slaukt naudu maisiem. Viņu plāns ir izgāzies.

Izīrētāju vilšanās: cerētā milzu peļņa uz Parīzes ...

Mūsu tautiete Agnese Tomsone, kura jau vairāk nekā 30 gadu dzīvo Parīzē, darbojas arī nekustamo īpašumu biznesā, un viņai piedāvājumā ir pieci dzīvokļi itin labās vietās, tuvu centram.

Augsto cenu nākas nolaist

“Daudzi cilvēki uz dažām nedēļām pārtapa par nekustamā īpašuma aģentiem, reģistrējoties īres platformās un ievietojot sludinājumus sociālajos tīklos,” “Kas Jauns Avīzei” teic Tomsone.

Viņa zina stāstīt, ka bija apartamentu saimnieki, kas neko neizīrēja, gaidot lielo sporta notikumu un cerot uz olimpisko cenu rekordu, bija tādi, kas pat izlika esošos īrniekus pārliecībā, ka visu atpelnīs ar ievērojamu uzviju. “Kad līdz sacensību sākumam bija atlikušas mazāk nekā desmit dienas, sapņi par milzīgu peļņu pamazām izplēnēja,” teic Agnese.

Viņa pati arī pacēla cenas, bet ne īpaši dramatiski, un galu galā bija spiesta samazināt: “Vispirms par 50 eiro, tad par 100 eiro... Tā mēs esam tuvu cenai, ko parasti praktizēju. Pēdējo nedēļu laikā īres platformās likmes par līdzvērtīgiem piedāvājumiem ir vidēji uz pusi zemākas.”

Prognozes paliek uz papīra

Sākotnēji Tomsone cerēja uz 250 līdz 300 eiro diennaktī par apmešanos 45 kvadrātmetru dzīvoklī, tagad jau uz 170 eiro (parasti 120 līdz 150 eiro).

Izīrēšanas platformas “Airbnb” aplēses liecina, ka olimpisko spēļu laikā (no 26. jūlija līdz 11. augustam)  bija cerība uz cenu pieaugumu par 85 procentiem. Uzņēmuma “Deloitte” ziņojumā bija lēsts, ka īres maksa Parīzes reģionā vidēji radīs 2000 eiro papildu ieņēmumus uz vienu īres mājokļa īpašnieku. Velti, prognozes tā arī palika uz papīra.  

Divas nedēļas pirms olimpiskajām spēlēm cenas turpināja strauji kristies. Un tas nav tikai kritums, tas ir kā amerikāņu kalniņi,” salīdzina Tomsone – tikai šoreiz bez uzrāviena augšup. Viens no iemesliem – Parīze ir tukša, jo tieši šajā laikā parīzieši dodas atvaļinājumā un izbrauc no pilsētas. Daudzi šajā laikā gatavi izīrēt savus dzīvokļus, un piedāvājumu netrūkst, bet sportisti dzīvos savā olimpiskajā ciematā, citām pavadošajām personām sen ir sarūpētas viesnīcas.

Ieskats tikko pabeigtajā Parīzes olimpiskajā ciematā.

Ieskats tikko pabeigtajā Parīzes olimpiskajā ciematā

Ieskats tikko pabeigtajā Parīzes olimpiskajā ciematā.

Tukši paliek arī penthausi

Dīvainā kārtā nepiepildās cerības uz bagātiem skatītājiem. “Cietis ir arī luksusa sektors, cenas prestižākajos Parīzes rajonos nemainās, bet krītas. Saūda Arābijas prinči var nedaudz pagaidīt, pirms rezervēt penthausu ar skatu uz Eifeļa torni. Varbūt arī viņi dod priekšroku privātās jahtas diskrētumam un Vidusjūras krasta relaksam,” spriež Tomsone.

“Nekustamā īpašuma diletantiem, kas cer smelt olimpisko spēļu krējumu, iespējams, ir pienācis laiks mazināt savas ambīcijas. Jo realitāte ne vienmēr ir tik spoža kā olimpiskās medaļas,” dzejiski izsakās Tomsone un aicina: “Parīze joprojām ir maģiska pilsēta, sapņu vieta daudziem. Tāpēc, dārgie lasītāji, neatkarīgi no tā, vai esat tūrists vai parīzietis, turiet acis vaļā un makus ciet. Olimpiskās spēles nāk un aiziet, bet Parīze paliek.”