Kraukšķīgas vaboles uzkodā? Singapūrā apstiprina kukaiņus kā pārtikas produktus
Vēlies zīdtārpiņus ar kartupeļiem? Vai varbūt kraukšķīgas vaboles uzkodās? Singapūras Valsts pārtikas aģentūra (SFA) ir apstiprinājusi 16 ēdamo kukaiņu sugu pārdošanu un lietošanu uzturā.
"SFA atļaus importēt kukaiņus un kukaiņu produktus, kas pieder tām sugām, kuras ir novērtētas kā tādas, kas nerada lielas bažas," teikts aģentūras paziņojumā.
Ēdamo kukaiņu sarakstā apstiprināti tādi kukaiņi kā siseņi, zirnekļi, miltu tārpi un vairākas vaboļu sugas. "Šos kukaiņus un kukaiņu produktus var izmantot cilvēku uzturā vai kā barību produktīvajiem dzīvniekiem," norādīja SFA, vienlaikus piebilstot, ka kukaiņus nedrīkst "ievākt no savvaļas".
"Nepieciešams dokumentārs pierādījums, ka kukaiņi tiek audzēti telpās, kuras reglamentē kompetentā iestāde," skaidroja SFA.
Tāpat kā daudzviet pasaulē, arī Singapūrā kukaiņu ēšana joprojām ir jaunums. Pētnieki ir reģistrējuši vairāk nekā 2100 ēdamu kukaiņu sugu - daudzas no tām ir bagātas ar svarīgiem vitamīniem un minerālvielām un kalpo kā ilgtspējīgs augstas kvalitātes olbaltumvielu avots atšķirībā no metānu ražojošiem mājlopiem.
"Kukaiņi ir nepamanīts olbaltumvielu avots un veids, kā cīnīties pret klimata pārmaiņām," teikts Pasaules ekonomikas foruma 2022. gada ziņojumā.
Dažās Meksikas daļās kā populārs gardums tiek pasniegti zirnekļu tako. Savukārt skudras, vaboles un pat tarantuli tiek plaši ēsti citās Dienvidaustrumāzijas valstīs, piemēram, Taizemē un Kambodžā.
Singapūrā dzīvus kukaiņus parasti pārdod kā barību mājdzīvniekiem, piemēram, dziedātājputniem un rāpuļiem, taču tie varētu būt jauns un aizraujošs ēdiena veids arī cilvēkiem. Vietējie šefpavāri, restorāni un pārtikas un dzērienu uzņēmumi ir eksperimentējuši ar dažādiem veidiem, kā droši pasniegt kukaiņus tādos produktos kā, piemēram, proteīna batoniņi.
"Tā kā kukaiņu nozare ir attīstības sākumstadijā un kukaiņi šeit ir jauns pārtikas produkts, SFA ir izstrādājusi kukaiņu regulatīvo sistēmu, kas nosaka vadlīnijas kukaiņu apstiprināšanai par pārtiku," teica SFA.