Krievija uzbrukumiem Časivjarai izmanto termobārisko munīciju, kas "iznīcina visu" savā ceļā
Krievu okupanti Doneckas apgabalā dod triecienu Časivjarai ar termobārisku munīciju, kas "iznīcina visu", vēsta operatīvi stratēģiskās karaspēka grupas "Hortjica" spīkers Nazars Vološins.
"Ienaidnieks Časivjaras pilsētā izmanto reaktīvās raķešu sistēmas ar termobārisko munīciju. Šie ir munīcijas veidi, kas iznīcina un sadedzina visu, kas atrodas tās ceļā," sacīja Vološins.
Viņš precizēja, ka krievi vēlas atņemt Ukrainas aizstāvjiem vietas, kur viņi var aizstāvēties.
Pēc viņa teiktā, ienaidnieks nebeidz censties izlauzties Časivjaras apgabalā un veic tur aktīvu apšaudi. Aizvadītās nedēļas laikā okupanti veica 8350 uzbrukumus aizsargu pozīcijām. Tajā pašā laikā krievi pašu Čašivjaru apšaudīja 2300 reižu.
6. jūnijā Časivjaras apgabalā tika reģistrēti 1100 ienaidnieka uzbrukumi no mīnmetējiem un artilērijas. Ienaidnieks pilsētai trāpīja 302 reizes. Tāpat uz 6. jūnija rītu Krievijas aviācija nometa 5 vadāmās bumbas.
Kā piebilda Vološins, okupanti veica trīs uzbrukumus, vairumā no tiem izmantoja bruņutehniku. Ukrainas aizsargi spēja likvidēt 75 krievus, 92 tika ievainoti.
Spīkers uzsvēra, ka Ukrainas bruņotie spēki turpina noturēt Časivjaru savā kontrolē.
Termobāriskie ieroči
Termobāriskie ieroči ir postošāki un iznīcinošāki nekā parastie ieroči. To var izmantot, lai iznīcinātu aizsardzības nocietinājumus un daudz ko citu.
Šāda veida ieroči visefektīvāk darbojas slēgtās telpās un bieži tiek izmantoti pilsētas kaujas apstākļos.
Nesen kļuva zināms, ka Krievija izmantoja termobāriskos ieročus, lai dotu triecienu Vovčanskai.
Liesmu metēju sistēma "TOS-1A"
Reaktīvā daudzstobru liesmu metēju sistēma "TOS-1A" ar termobārisko lādiņu raķetēm ir iznīcinoša kaujas mašīna, kas savā ceļā spēj sagraut visu. "TOS-1", ko arī pati Krievija nodēvējusi par smago liesmu metēju, ir unikāla tālās darbības artilērijas raķešu sistēma (MLRS) uz "T-72" tanka šasijas bāzes.
"TOS-1A" sistēmu paši krievi iesaukuši par "Buratino", jo šis ierocis rada "napalma sienu", liekot cilvēka ķermeņiem "iztvaikot".
Patiesībā ierocim praktiski nav nekā kopīga ar tradicionālajiem liesmu metējiem, jo tas ir termobāriskais jeb degvielas-gaisa sprāgstvielas ierocis, kas iekļaujas tajā pašā klasē kā noteikti ASV ieroči, piemēram, "AGM-114N Hellfire" raķete ar īpašu “papildinošu” kaujas galviņu vai "BLU-118/B", kas ticis izmantots Afganistānā. Būtībā šis ierocis izmanto skābekli no apkārtējā gaisa, lai radītu augstas temperatūras sprādzienu un daudz spēcīgāku sprādziena vilni ilgākā laikā nekā parastais kondensētais spridzeklis.
Viens no šāda ieroča fatālajiem efektiem ir, ka tā spiediena/vakuuma pieaugums izraisa plīšanas efektu uz mīkstiem materiāliem, tai skaitā cilvēka audiem. Skartajā teritorijā esošās sienas un virsmas ne vienmēr aizsargā cietušos, drīzāk izraisa vairākus spiediena viļņus, kas vēl vairāk pastiprina to iedarbību.
Sekundārais efekts ir milzīgais karstums līdz pat 3000° C, kas izraisa degošas liesmas, līdz ar to arī ārpus sprādziena zonas esošie var gūt nopietnas traumas.
"TOS-1A" sistēmā ir 24 raķetes, kas var sasniegt mērķi pat 6 kilometru attālumā.
Visbiežāk "TOS-1" sistēmas izmanto, lai uzbruktu grūti piekļūstamās vietās, piemēram, tuneļos, ēkās, uz kuģiem. Neskatoties uz šķietami nelielo darbības rādiusu, Čečenijā šis ierocis tika izmantots, lai atbrīvotos no aizstāvjiem noteiktā sektorā, lai apturētu uzbrukumu un nolīdzinātu ēkas.
Jau pašā sākumā Padomju Savienība projektēja šo ieroci, lai nodrošinātu vispārēju uguns atbalstu kājniekiem un tankiem.