foto: REUTERS/SCANPIX
Krievijas miljardieris par savu aktīvu iesaldēšanu Luksemburgai pieprasa brangu kompensāciju
Mihails Fridmans.
Pasaulē
2024. gada 22. maijs, 14:28

Krievijas miljardieris par savu aktīvu iesaldēšanu Luksemburgai pieprasa brangu kompensāciju

Ziņu nodaļa

Jauns.lv / LETA

Krievijas miljardieris Mihails Fridmans paudis neapmierinātību ar viņam piespriestajām Eiropas Savienības (ES) sankcijām, un uzsācis sarunas ar Luksemburgu par 15,8 miljardu kompensācijas saņemšanu.

Fridmana advokāti šādu prasību Luksemburgas valdībai nosūtījuši jau februārī, taču atbildi vēl neesot saņēmuši. Fridmans uzskata, ka Luksemburgas varasiestādes ir nelikumīgi atsavinājušas viņa aktīvus. Uzņēmējs pieprasa, lai viņam tiktu izmaksāta kompensācija 15,8 miljardu dolāru apmērā, jo par šādu summu viņš aplēsis iesaldēto aktīvu vērtību. Informācijas avoti vēstī, ka tās ir aptuvenas aplēses, jo Fridmans ES nevar nolīgt vērtētājus, bet viņa Luksemburgas uzņēmumiem ir aizliegts izpaust viņam finanšu informāciju.

Fridmans uzskata, ka Luksemburga, iesaldējot aktīvus, ir pārkāpusi divpusējo investīciju līgumu, kas 1989.gadā tika noslēgts starp Beļģiju un Luksemburgu, no vienas puses, un Padomju Savienību, no otras puses.

Šis līgums paredz, ka Luksemburgas varasiestādēm ir seši mēneši, lai sniegtu atbildi, un pēc tam Fridmans var vērsties par starptautiskās tirdzniecības tiesību ievērošanu atbildīgajā ANO komisijā vai Stokholmas arbitrāžas tiesā, ziņo "Vedomosti".

Kā ziņots, ES Tiesa aprīlī atcēla ES Padomes lēmumu par miljardieriem Avenam un Fridmanam 2022.gada 28.februārī noteiktajām sankcijām, bet Latvijas Ārlietu ministrija informēja, ka Latvija aicinās ES Padomi iesniegt apelācijas sūdzību.

Avens iesniedzis prasību arī pret Ukrainu

Janvārī Luksemburgā reģistrētais uzņēmums "ABH Holdings SA", kura galvenie akcionāri ir Krievijas miljardieri Mihails Fridmans un Pjotrs Avens, iesniedza prasību pret Ukrainu, pieprasot kompensēt zaudējumus, kas radušies "Alfa Bank" Ukrainas struktūru nacionalizācijas rezultātā, vēsta "Radio Brīvība".

Zaudējumu apjomu uzņēmums novērtējis viena miljarda dolāru apjomā. Prasība iesniegta Starptautiskajā Investīciju strīdu izšķiršanas centrā, kas ietilpst Pasaules Bankas organizāciju grupā.  Uzņēmuma paziņojumā teikts, ka Ukrainas varasiestādes banku īpašniekiem atņēmušas nelikumīgi un nacionalizējušas piespiedu kārtā, lietā liekot "korporatīvā reiderisma metodes un gūstot labumu no kara".

"ABH Holdings SA" arī apgalvo, ka Ukraina izvērsusi aizkulišu kampaņu, lai diskreditētu galvenos akcionārus, un izmanto "melnā PR" metodes. Avenam un Fridmanam noteiktas ASV, Lielbritānijas, Eiropas Savienības un citu valstu sankcijas. Šīs valstis uzskata, ka viņi ir Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam tuvi cilvēki un apkalpo Kremļa intereses, arī Krievijas agresiju Ukrainā.  Arī Ukraina noteikusi viņiem savas sankcijas un nacionalizējusi aktīvus, kas viņiem piederēja valstī.