foto: Edijs Pālens/LETA
“Summas ir nelielas,” cik saņem Krievijas specdienestu algotie diversanti?
Jāatgādina, ka arī Latvijā notikušais incidents ar Okupācijas muzeja dedzināšanu stipri līdzinās agresorvalsts aktivitātēm, kādas apraksta Rietumu drošības dienesti.
Pasaulē
2024. gada 23. maijs, 06:18

“Summas ir nelielas,” cik saņem Krievijas specdienestu algotie diversanti?

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Nesen Rietumu valstu drošības dienesti brīdināja, ka pašlaik Krievija intensīvi plāno dažādu diversiju vilni Eiropā. Lielākoties gan šo te “uzdevumu” izpildītāji ir zemāko slāņu kriminālās pasaules pārstāvji, kuriem attiecīgi arī maksā.

Nesen vēstīts, ka Polijā aizturēti deviņi cilvēki saistībā ar sabotāžas plāniem - Ukrainas, Baltkrievijas un Polijas pilsoņi, kurus savervējuši Krievijas specdienesti. Polijas premjerministrs Donalds Tusks arī piebilda, ka daži no viņiem var būt savervēti no kriminālām aprindām.  

Aizturētie tiek apsūdzēti par "piekaušanām, dedzināšanu un dedzināšanas mēģinājumu", sacīja Tusks. Viņš arī sacīja, ka šie Krievijas sabotāžas plāni attiecas ne tikai uz Poliju, bet arī uz Lietuvu, Latviju un, iespējams, Zviedriju. Notiek starptautiska izmeklēšana, sacīja Polijas premjers. Tusks kā šo sabotāžas plānu piemērus minēja mēģinājumu aizdedzināt krāsu fabriku Vroclavā un mēģinājumu aizdedzināt "Ikea" centru Lietuvā. Nesen arī Latvijas valdība nāca klajā ar paziņojumu, ka sekmīgajā epizodē cīņā pret Krievijas diversantiem Eiropā savu darbu ieguldījuši arī Latvijas dienesti.

Tikmēr izmeklējošais žurnālists Kristo Grozevs nesenā intervijā medijam “Doždj” izstāstīja, ar kādām summām tiek pievilināti diversiju veicēji – tās esot salīdzinoši nelielas un tam esot labs iemesls.

“Lielākoties šos cilvēkus šobrīd vervē Baltkrievijas struktūras. Izskatās, ka Krievija, tā teikt, deleģē šādu funkciju. Jāteic, ka summas lielākoties ir nelielas – 1000 līdz 5000 ASV dolāri (aptuveni 920-4600 eiro). Tam ir labs iemesls, proti, summas, visticamāk, tiek izraudzītas tā, lai šo te uzdevumu izpildītājiem radītu neadekvātu pārliecību, ka pieprasītais darbiņš ir salīdzinoši nenopietns un “drošs” – ka par to nevar sanākt lielas nepatikšanas,” TV kanālam paskaidroja Grozevs.

Polijas premjerministrs Tusks pirms tam šomēnes pavēstīja par Polijas izlūkdienestu nostiprināšanu pēc destabilizējošām Maskavas aktivitātēm, paziņojot, ka Polija piešķirs vēl 100 miljonus zlotu (aptuveni 23,5 miljonus eiro) civilās un militārās pretizlūkošanas dienestiem. Viņš arī norādīja, ka Varšava ir izjaukusi vairākus sabotāžas aktus, "pateicoties mūsu dienestu un mūsu sabiedroto modrībai".

Varšava pēdējo nedēļu laikā paziņojusi, ka ir aizturēts vīrietis, kurš tiek turēts aizdomās par palīdzēšanu Krievijas izlūkdienestam sagatavot iespējamu uzbrukumu Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim, kā arī Baltkrievijas pilsonis, kurš tiek turēts aizdomās par atbalstu martā Viļņā notikušam uzbrukumam Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija tuvam draugam un sabiedrotajam Leonīdam Volkovam. Varšava arī aizturējusi divus Polijas pilsoņus, kas bija atbildīgi par uzbrukumu Volkovam. Jāatgādina, ka arī Latvijā notikušais incidents ar Okupācijas muzeja dedzināšanu stipri līdzinās agresorvalsts aktivitātēm, kādas apraksta Rietumu drošības dienesti.