foto: Getty Images via AFP
Donalds Tramps: štati var sievietēm pieļaut tiesības uz abortu
Donalds Tramps
Pasaulē
2024. gada 8. aprīlis, 17:24

Donalds Tramps: štati var sievietēm pieļaut tiesības uz abortu

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv/LETA

Bijušais ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien paziņojis, ka tiesības uz abortu būtu jāatstāj ASV štatu ziņā, faktiski noraidot valsts mēroga abortu aizliegumu.

Aborta tiesību jautājums kļuvis par vienu no aktuālajām tēmām pirms ASV novembrī gaidāmajām prezidenta vēlēšanām, kurās sacentīsies pašreizējais ASV prezidents Džo Baidens un Tramps.

Laikraksts "New York Times" februārī vēstīja, ka Tramps saviem padomdevējiem sacījis, ka viņam patīk ideja par valsts mēroga aizliegumu veikt abortu pēc 16. grūtniecības nedēļas, bet viņš vilcinās to publiski apspriest, lai neatbaidītu konservatīvos atbalstītājus.

ASV Augstākā tiesa 2022.gadā atcēla savu vēsturisko 1973.gada spriedumu lietā Ro pret Veidu, ar kuru toreiz tika apstiprinātas sieviešu tiesības uz grūtniecības pārtraukšanu, un nodeva lemšanu šajā jautājumā pavalstīm.

Pēc Augstākās tiesas lēmuma vairākas pavalstis ir ieviesušas gandrīz pilnīgus aborta aizliegumus, bet citas, piemēram, Mērilenda, ir pieņēmušas likumus, kuros nostiprinātas abortu tiesības. Daudzi konservatīvie cer, ka valsts mēroga aizliegums varētu atcelt tādus likumus kā Mērilendas likums.

Baidens ir kritizējis abortu pretiniekus republikāņus, un demokrāti norāda, ka saskaņā ar aptaujām lielākā daļa amerikāņu iebilst pret valsts mēroga aborta aizliegumu.

Tikmēr Tramps uzsvēris, ka viņš līdzīgi kā bijušais republikāņu prezidents Ronalds Reigans aborta jautājumā stingri atbalsta izņēmumus izvarošanas un incesta gadījumos un gadījumos, kad grūtniecība apdraud sievietes dzīvību. Tramps arī uzsvēra, ka atbalsta mākslīgās apaugļošanas pieejamību.