foto: REUTERS/SCANPIX
Ziemeļamerikā vēros pilnu saules aptumsumu
Sieviete demonstrē, kā vērot saules aptumsumu
Pasaulē
2024. gada 8. aprīlis, 09:53

Ziemeļamerikā vēros pilnu saules aptumsumu

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Neskatoties uz prognozēm par mākoņainu laiku, miljoniem interesentu pirmdien pulcējas šaurā koridorā no Meksikas līdz ASV un tālāk līdz Kanādai, lai vērotu pilnu saules aptumsumu.

Vislabākie laikapstākļi saules aptumsuma vērošanai tā beigās tiek solīti Vērmontā un Meinā ASV, kā arī Ņūbransvikā un Ņūfaundlendā Kanādā.

Tiek prognozēts, ka šogad pilnu saules aptumsumu vēros visu laiku lielākais cilvēku skaits Ziemeļamerikā, jo aptumsums būs redzams no plaši apdzīvotiem reģioniem. Ja laikapstākļi būs labvēlīgi, gandrīz no jebkuras vietas Ziemeļamerikā vismaz daļēji būs vērojams mirklis, kad vairāk nekā četras minūtes Mēness pilnībā aizsegs Sauli. Gaidāms, ka aptumsuma laikā krēsla, kurā ir redzama tikai saules ārējā atmosfēra vai vainags, būs pietiekami ilga, lai putni un citi dzīvnieki apklustu un planētas, zvaigznes un varbūt pat komētas varētu kļūt redzamas.

Aptumsums ilgs līdz četrām minūtēm un 28 sekundēm. Tas ir gandrīz divreiz ilgāks laiks nekā pirms septiņiem gadiem, kad aptumsums bija vērojams no viena ASV krasta līdz otram. Šoreiz Mēness atrodas tuvāk Zemei. Nākamais tāda mēroga Saules aptumsums ASV gaidāms pēc 21 gada.

Pirmdienas aptumsums sāksies Klusajā okeānā un no sauszemes pirmo reizi būs redzams Masatlanā, Meksikā. Pēc tam to varēs redzēt Teksasā, Oklahomā, Arkanzasā un vēl 12 ASV štatos līdz Ņūfaundlendai, Kanādā. Saules aptumsums beigsies Atlantijas okeāna ziemeļos. Mēness ēna kontinentu 6500 kilometru garumā šķērsos vienas stundas un 40 minūšu laikā.

Apmēram 185 kilometru platajā aptumsuma joslā ir vairākas lielas pilsētas, piemēram, Dalasa, Klīvlenda, Ņujorka un Monreāla. Aplēsts, ka aptumsuma redzamības zonā dzīvo 44 miljoni cilvēku un vēl vairāki simti miljoni dzīvo joslas tuvumā. Turklāt pilns Saules aptumsums piesaistījis daudz interesentu, amatieru astronomu, zinātnieku un citu cilvēku. Aptumsuma joslas tuvumā viesnīcas un lidojumu reisi ir izpārdoti un uz ceļiem veidojas sastrēgumi.

Saules aptumsumu var vērot, izmantojot piemērotas aizsargbrilles.