foto: EPA/Scanpix
Migranti no Āfrikas cerēja apmesties Itālijā, bet nokļūs Albānijā
Āfrikas migrantu straume turpina plūst uz Itāliju
Pasaulē
2023. gada 7. novembris, 00:09

Migranti no Āfrikas cerēja apmesties Itālijā, bet nokļūs Albānijā

Jauns.lv/LETA

Desmitiem tūkstoši Vidusjūrā izglābtu migrantu tiks nosūtīti no Itālijas uz īpaši izveidotiem uzņemšanas centriem Albānijā, kamēr Itālija izskata viņu patvēruma pieprasījumus, pirmdien paziņoja Itālijas valdība.

Šāda vienošanās ar Albāniju, kas nav Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, ir panākta pēc Albānijas premjerministra Edi Ramas un Itālijas premjeres Džordžas Meloni tikšanās Romā. Meloni pērn uzvarēja parlamenta vēlēšanās ar solījumu apturēt nelegālo migrāciju uz Itāliju.

Tiks izveidoti divi uzņemšanas centri, kas spēs vienlaikus izmitināt līdz 3000 cilvēku, "jūrā izglābto migrantu" "patvēruma pieteikumu ātrai apstrādei vai iespējamai repatriācijai", paziņoja Meloni birojs.

Šie centri par Itālijas līdzekļiem tiks uzcelti ostas pilsētas Šenģinas un Ģaderas ciemata rajonā Albānijas ziemeļrietumos. Tie būs paredzēti 39 000 cilvēku izmitināšanai gadā.

Nepilngadīgie, grūtnieces un "neaizsargāti cilvēki" netiks sūtīti uz šiem centriem, Meloni pēc tikšanās ar Ramu sacīja reportieriem.

Ir gaidāms, ka šie centri tiks izveidoti un sāks darboties līdz nākamā gada pavasarim, un tie būs Itālijas tiesiskā jurisdikcijā, paziņoja Meloni birojs.

Šenģinas centrs tiks izmantots jaunieradušos migrantu identificēšanai un pārbaudīšanai, bet repatriācijai nolemtie migranti tiks sūtīti uz Ģaderas centru.

Roma paziņojumā par šo vienošanos uzsvēra, cik svarīga ir Itālijas tirdzniecība ar Albāniju, un piedāvāja savu atbalstu Albānijas centieniem iestāties ES.

Neraugoties uz Meloni solījumiem apturēt migrantu laivu plūsmu no Ziemeļāfrikas uz Itāliju, šogad Itālijas krastus jau sasnieguši vairāk nekā 145 000 cilvēku, bet pērn tādā pašā periodā - 88 000.

Itālijas opozīcijas parlamentārietis un Zaļo partijas līderis Andželo Bonelli paziņoja, ka šī vienošanās ir "konvenciju un starptautisko tiesību kliedzošs pārkāpums".

Bonelli piezīmē teikts, ka Itālijas valdība "padara savus pienākumus par ārpakalpojumu, riskējot radīt aizturēšanas nometnes, kuras var nenodrošināt pienācīgus uzņemšanas standartus un cilvēku cieņu".