Pasaulē

"Mums nevajag savu Lampedūzu!" Polija negrasās piekāpties ES diktātam migrantu uzņemšanā

Jauns.lv/LETA

Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis Eiropas Savienības (ES) iecerēto imigrācijas sistēmas reformu nosaucis par Briseles un Berlīnes diktātu un solījis uzlikt tai veto. Kamēr uz Eiropas dienvidiem veļas migrantu vilnis no Āfrikas, pašai Polijai jācīnās ar Baltkrievijas organizētajiem arābu migrantu pūļiem.

"Mums nevajag savu Lampedūzu!" Polija negrasās pie...

Eiropas Savienības dalībvalstis trešdien vienojās par iecerētās reformas pēdējo daļu un sagaidāms, ka reforma būs viens no galvenajiem jautājumiem ES līderu samitā, kas šodien sākas Granadā, Spānijā. Jaunā Migrācijas un patvēruma pakta mērķis ir mazināt spiedienu uz valstīm, kuras nelegālie imigranti sasniedz pirmās, piemēram, Itāliju un Grieķiju, pārvietojot daļu nelikumīgo ieceļotāju uz citām ES valstīm. Paredzēts, ka valstīm, kuras nevēlēsies uzņemt migrantus, būtu jāmaksā tām valstīm, kuras to dara.

"Būtu jāuzdod ļoti skaidrs jautājums - kāpēc mums būtu jāpiekrīt Briseles diktātam, Berlīnes diktātam? (..) Es dodos uz Granadu uz Eiropadomes samitu, lai uzliktu stingru veto," paziņoja Moraveckis.

Kamēr ES spriež par migrantu uzņemšanu, caur Polijas un Baltkrievijas robežu cenšas izlauzties aizvien vairāk migrantu, kurus ar Batkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko svētību jau kopš 2021. gada organizēti nogādā uz robežu. Daudzi migranti uzvedas ļoti agresīvi.

Taču Varšavas veto nevar izjaukt vienošanos par reformu, jo tās īstenošanai nav nepieciešams pilnīgi visu dalībvalstu atbalsts.

"Mēs nepiekrītam šim diktātam, jo tas ne tikai neatrisina problēmu - tas rada vēl lielāku problēmu un nozīmē uzaicināt uz Eiropu simtiem laivu ar nelegālajiem ekonomiskajiem migrantiem," uzsvēra Moraveckis. "Mēs nevēlamies vēl vienu Lampedūzu Polijā," viņš piebilda.

Nelegālā imigrācija ir viens no galvenajiem jautājumiem, gatavojoties šomēnes gaidāmajām Polijas parlamenta vēlēšanām, kuru laikā notiks arī referendums par ES patvēruma politikas reformas plāniem.

Referenduma dalībniekiem būs jāatbild uz jautājumu, vai viņi "atbalsta tūkstošiem nelegālo imigrantu uzņemšanu no Tuvajiem Austrumiem un Āfrikas saskaņā ar obligātās uzņemšanas mehānismu, ko uzspiež Eiropas birokrātija".

Polijas opozīcija ir aicinājusi boikotēt referendumu, jo uzskata, ka balsošanas biļetenā ir iekļauts neobjektīvs jautājums.