Armēņu separātisti ved sarunas par savu bruņoto vienību izvešanu no Kalnu Karabaha
foto: REUTERS/SCANPIX
Armēnijas tiesībsargājošo iestāžu darbinieki stāv kontrolpunktā uz ceļa, kas ved uz Azerbaidžānas Kalnu Karabahas reģionu, netālu no Kornidzoras ciemata Armēnijā.
Pasaulē

Armēņu separātisti ved sarunas par savu bruņoto vienību izvešanu no Kalnu Karabaha

Jauns.lv/LETA

Armēņu separātisti piektdien paziņojuši, ka ved sarunas par savu bruņoto vienību izvešanu no Kalnu Karabahas, pār kuru pēc zibenīgas militārās operācijas šonedēļ kontroli atguvusi Azerbaidžāna.

Armēņu separātisti ved sarunas par savu bruņoto vi...

"Krievu miera uzturētāju uzraudzībā notiek sarunas ar Azerbaidžānas pusi par karaspēka izvešanas procesu un par militārās agresijas dēļ pārvietoto pilsoņu atgriešanos savās mājās," teikts separātistu paziņojumā.

Ceturtdien ar krievu miera uzturētāju starpniecību notika sākotnējās separātistu un Baku pārstāvju sarunas par Kalnu Karabahas "reintegrāciju" Azerbaidžānā, kas noslēdzās ar abu pušu vienošanos par sarunu turpināšanu tuvākajā laikā.

Saskaņā ar pamiera vienošanos, kas pēc diennakti ilgušās karadarbības trešdien tika noslēgta ar krievu miera uzturētāju starpniecību, armēņu separātisti piekrita nolikt ieročus.

Kalnu Karabaha, kas padomju laikā bija Azerbaidžānas PSR sastāvā, kopš deviņdesmito gadu sākuma bijusi "de facto" neatkarīga armēņu republika. Kaut arī kopš PSRS sabrukuma Azerbaidžāna nekontrolēja Kalnu Karabahu, tā šo armēņu apdzīvoto reģionu uzskata par savu teritoriju. Arī starptautiskā sabiedrība uzskata Kalnu Karabahu par Azerbaidžānas sastāvdaļu, un neviena valsts nav atzinusi šī reģiona neatkarību.

2020.gadā uzliesmojusī karadarbība Armēnijas un Azerbaidžānas starpā, kas ilga sešas nedēļas, beidzās ar pamieru, kas tika noslēgts ar Krievijas starpniecību.

Saskaņā ar toreizējo vienošanos, ko daudzi Armēnijā uzskata par nodevību, armēņi zaudēja daļu Kalnu Karabahas pamatteritorijas, kā arī visus tā dēvētās drošības buferzonas rajonus, kas kopš 90.gadiem atradās armēņu kontrolē.