Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Nobela Miera prēmijas laureāts, baltkrievu cilvēktiesību aktīvists Aļess Beļackis Minskā, Baltkrievijā, 2023. gada 5. janvārī. (Foto: AP/Scanpix)

Beļackis pārvests uz bēdīgi slavenu stingrā režīma cietumu, ieslodzījuma apstākļi kritiski

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Pasaulē
25. maijā 09:23 2023. gada 25. maijā 09:23
  Jauns.lv/LETA
Nobela Miera prēmijas laureāts, baltkrievu cilvēktiesību aktīvists Aļess Beļackis, kuram Baltkrievijā piespriests desmit gadu cietumsods, pārvests uz stingrā režīma cietumu, kas izceļas ar īpaši bēdīgu slavu, un par viņu jau mēnesi nekas nav zināms, trešdien paziņojusi Beļacka sieva.

Nātālija Pinčuka ziņu aģentūrai AP pastāstījusi, ka no vīra nekas nav dzirdēts kopš pārvešanas uz koloniju N9 atkārtotiem likumpārkāpējiem Horkos, kur ieslodzītie tiek sisti un pakļauti smagam darbam.


"Varasiestādes rada Aļesam nepanesamus apstākļus un tur viņu stingrā informācijas izolācijā. Mēnesi no viņa nav nevienas vēstules, un viņš nesaņem manas vēstules," sacīja Pinčuka.

Martā Baltkrievijas tiesa notiesāja 60 gadus veco Beļacki un trīs viņa kolēģus apsūdzībās par finanšu aktivitātēm, kas grauj sabiedrisko kārtību, un kontrabandu.

Visi aktīvisti noliedza vainu viņiem izvirzītajās apsūdzībās.

Starptautiskā organizācija "Amnesty International" šo prāvu nosauca par "klaju netaisnības aktu" un atriebību aktīvistiem.

Beļackis 2022.gadā saņēma Nobela Miera prēmiju reizē ar Krievijas cilvēktiesību aizsardzības centru "Memoriāls" un Ukrainas Pilsonisko brīvību centru (CCL) par viņu centieniem dokumentēt cilvēktiesību pārkāpumus.

Beļackis nodibināja "Vjasna" neilgi pēc tam, kad Aleksandrs Lukašenko 1994.gadā kļuva par pirmo neatkarīgās Baltkrievijas prezidentu.

2011.gadā Beļackim tika piespriests trīs gadu cietumsods par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. Arī toreiz prāva pret Beļacki tika atzīta par politiski motivētu.

Beļackis tika aizturēts 2021.gadā un pavadījis aiz restēm jau 20 mēnešus. Viņa sieva bažījas, ka Beļacka veselības stāvoklis cietumā ir pasliktinājies.

"Pēdējās vēstulēs es redzu, kā ir mainījusies viņa rakstīšanas prasme, un es redzu, kā viņa situācija pasliktinās, gan veselība, gan redze, un esmu par to ļoti, ļoti noraizējusies," stāstījusi Pinčuka, aicinot ANO iejaukties.

Saskaņā "Vjasna" rīcībā esošo informāciju Baltkrievijā ir 1516 politieslodzītie, un cilvēktiesību aizstāvji norāda, ka varasiestādes apzināti rada viņiem nepanesamus apstākļus ieslodzījuma vietās.

Jau 28 dienas nekas nav zināms par bijušo Baltkrievijas prezidenta amata kandidātu Viktoru Babariko, kurš 2021.gada jūlijā tika notiesāts uz 14 gadiem cietumā par politiski motivētām apsūdzībām. Iepriekš tika ziņots, ka aprīlī viņš tika stacionēts ar piekaušanas pazīmēm, kuru dēļ viņam bija nepieciešama operācija.

Savukārt par ieslodzīto opozīcijas politiķi Mikolu Statkeviču nekas nav zināms jau simts dienas. Arī viņš izcieš 14 gadu cietumsodu.

Citi šobrīd lasa

Rīdziniece Jeļena izliekas par mirušu un sarīko savas bēres, lai izvairītos no apsūdzības
Vai Žagara lēmums pievienoties “Fenerbahce” varētu likt punktu gaitām Latvijas izlasē? Arī Banki situācija mazliet kutelīga 1
"Gribu justies kā Rīgā, nevis muhosranskā!" Rīdziniece sūdzas par sabiedriskā transporta šoferi
Pievienot komentāru