Pasaulē

Krancis pret ziloni - mazā Lesoto grasās pieprasīt prāvu Dienvidāfrikas daļu?

Jauns.lv

Vai 1. aprīlis šur tur iestājies agrāk? Āfrikas mazās valstiņas Lesoto parlaments apspriež priekšlikumu pieprasīt prāvu teritorijas daļu no savas ievērojami lielākās, kā arī ekonomiski un militāri nesalīdzināmi spēcīgākās kaimiņvalsts Dienvidāfrikas.

Krancis pret ziloni — mazā Lesoto grasās pieprasīt...

Kāds enerģisks Lesoto deputāts vēlas, lai DĀR atdod Lesoto visu Frīsteitas provinci, kas ir krietni lielāka par visu Lesoto, kā arī daļu no četrām citām DĀR provincēm. Viņa argumentācija ir vienkārša, Lesoto pamatiedzīvotāji basoto dzīvoja šajās teritorijās līdz XIX gadsimtam, līdz tās pārņēma afrikānsā runājošie baltie dienvidāfrikāņi. Daudzi basoto joprojām dzīvo DĀR, sevišķi Frīsteitā.

“Pienācis laiks to, kas ir mūsu, atdot mums,” paziņoja Tšepo Lipholo. “Vēsturē ir saglabāts tas, ko mūsu ļaudīm atņēma, un tajā laikā cilvēki tika nogalināti. Laiks to izlabot,” viņš sacīja, uzstājoties Lestoto parlamentā sesoto valodā.

Sesoto ir viena no DĀR 11 oficiālajām valodām, kurā runā apmēram četri miljoni dienvidāfrikāņu un divi miljoni lesotiešu.

Lipholo vīzijā Lesoto teritorija no pašreizējiem apmēram 30 tūkstošiem kvadrātkilometru palielināsies līdz 240 tūkstošiem kvadrātkilometru. Viņš uzskata, ka jāizpilda 1962. gada ANO rezolūcija, kurā tika atzītas Basutolendas, kā toreiz dēvēja Lesoto, tautas pašnoteikšanās un neatkarības tiesības. 1966. gadā tā ieguva neatkarību no Lielbritānijas, un Lipholo uzskata, ka briti neiekļāva jaunās valsts sastāvā dienvidāfrikāņu savulaik sagrābtās teritorijas.

“Es neapstāšos, līdz robežas ir pasludinātas saskaņā ar konstitūciju,” viņš paziņoja. “Basoto ir jāatgūst sava zeme.”

Tiesa, darvas karote medus mucā ir 1964. gadā pieņemtā Kairas deklarācija, kurā Āfrikas valstu līderi potenciālo konfliktu novēršanai vienojās atzīt neatkarību ieguvušo valstu robežas, kādas tās savulaik nosprauda koloniālās lielvaras.

Lesoto parlaments ceturtdien turpinās apspriest Lipholo priekšlikumu. Valdība šo ideju nav komentējusi, taču maz ticams, ka tā uzdrošināsies pat iepīkstēties DĀR par šādu ideju. Jo īpaši tādēļ, ka Lesoto, kuru no visām pusēm apņem DĀR, no tās ir ekonomiski ārkārtīgi atkarīga.

Ļoti maz ticams, ka Lesoto deputāta piekritēju vēlmes atradīs dzirdīgas ausis pašā Dienvidāfrikā, bet jebkādas runas par teritoriju iespējamo atgūšanu militārā veidā drīzāk piestāvētu trakonama palātai.

Interesanti, ka 2018. gadā “Brīvo basoto kustība” uzrakstīja vēstuli Lesoto vēstniecībai Lielbritānijā ar lūgumu, lai toreizējā britu karaliene Elizabete II likvidētu pašreizējo Lesoto un DĀR robežu, faktiski Lesoto pārvēršot par DĀR desmito provinci, tādējādi lesotieši varētu baudīt daudz augstāku dzīves līmeni. Šādas idejas piekritēji joprojām aktīvi propagandē abu valstu apvienošanu.