Pirmajai 3D printerī izdrukātajai raķetei neizdodas sasniegt orbītu, taču pirmie mērķi sasniegti
“Relativity Space” izgatavotā raķete “Terran 1” ceturtdienas izmēģinājuma lidojumā nenokļuva orbītā, tomēr kompānijas speciālisti bija apmierināti ar rezultātu, tā kā raķetei izdevās tikt pāri Max Q punktam, kurā raķetei jāiztur vislielākais dinamiskais spiediens, un tādējādi pierādīt, ka ir iespējams ar 3D printeri izdrukāto raķešu lidojums.
Kaut gan raķetes ar detaļām, kuras izdrukātas ar 3D printeri, ir kosmosā lidojušas jau agrāk, “Terran 1” sastāv no apmēram 85% šādu detaļu, tostarp dzinējiem. Kompānija paziņojusi, ka plāno palielināt izdrukāto detaļu īpatsvaru līdz 95%.
ASV Floridas štata Kanaverala raga kosmodromā palaistās raķetes pirmā pakāpe, kas aprīkota ar deviņiem dzinējiem “Aeon 1”, kas darbojas ar metānu, sekmīgi atdalījās no otrās pakāpes 2 minūtes un 45 sekundes pēc starta. Tad ieslēdzās otrās pakāpes dzinējs, taču pēc kāda laika tika konstatēta raķetes ātruma samazināšanās. Kad pēc pacelšanās bija pagājušas piecas minūtes misijas kontrole paziņoja par anomāliju, taču uzreiz nesniedza papildu informāciju par kļūmi.
Today’s launch proved Relativity’s 3D-printed rocket technologies that will enable our next vehicle, Terran R. We successfully made it through Max-Q, the highest stress state on our printed structures. This is the biggest proof point for our novel additive manufacturing approach.… pic.twitter.com/9iaFVwYoqe
— Relativity Space (@relativityspace) March 23, 2023
Pēc lidojuma rezultātu analīzes kompānija nākamgad plāno palaist vēl lielāku raķeti “Terran R”. Ja “Terran 1” kravnesība ir līdz 1250 kilogramiem, tad “Terran R” raķetei tā ir plānota līdz apmēram 20 000 kilogramiem.