Putina vizīte Mariupolē: kas patiesībā slēpjas aiz "izrādes" Krievijas sagrautajā pilsētā?
Krievijas prezidents Vladimirs Putins apmeklēja uz laiku okupēto Mariupoli, lai radītu neievainojamā tēlu un turpinātu tēlot kara laikā iesaistīto līderi. Tieši tāpēc viņa ierašanās ieņemtajā pilsētā bija rūpīgi nofilmēta, ziņo Amerikas Kara izpētes institūts (ISW).
Kremļa propaganda prezentēja Putina pirmo vizīti kopš pilna mēroga kara sākuma okupētajās teritorijās kā spontānu pastaigu, lai attēlotu viņu kā "neuzvaramu kara laika līderi", kurš var bez bažām apmeklēt kaujas zonu. Analītiķi norādījuši, ka Putins apmeklējis Mariupoli, jo šī pilsēta, kas ieņemta kopš 2022. gada maija, atrodas tālu no frontes līnijas, kur Krievijas karaspēks un okupācijas varas iestādes jau ieviesušas stingrus drošības pasākumus.
Tāpat ASV Kara izpētes institūts norādīja, ka Putina vizīte bija atbilde Starptautiskās Krimināltiesas ordera izdošanai viņa arestam par iesaistīšanos kara noziegumos, kas saistīti ar Ukrainas bērnu deportāciju, no kuriem ne mazāk kā 1000 Krievijas varas iestādes deportēja tikai no Mariupoles.
Putins centies attēlot savu lomu bērnu deportācijās un Mariupoles sagraušanā kā ārpus starptautiskās sabiedrības jurisdikcijas esošu, bet sevi kā drošībā esošu no Ukrainas militārpersonām 80 kilometrus no frontes līnijas, vēsta "Obozrevatel".
Pēc analītiķu domām, Putina vizīte Mariupolē droši vien arī bijusi vērsta uz to, lai nomierinātu senās viscaur caururbjošās bailes Krievijas nacionālistiskajā telpā par iespējamo Ukrainas pretuzbrukumu.
Pēc Krievijas prezidenta braucienā pa okupēto teritoriju kāds propagandists norādījis, ka Putins "nav gļēvs līderis, kurš baidās pamest Maskavas apgabalu bailēs no Ukrainas izlūkdienesta". Vienlaikus propagandists atzina, ka kārtējā Krievijas sakāve Ukrainas dienvidos būs Putina personiska sakāve.
Jau vēstīts, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins 19. martā apmeklējis okupēto Mariupoli, kuru Krievijas karaspēks aplenca kara sākumā un nobombardēja.
Sākot atkārtoto iebrukumu Ukrainā pagājušā gada 24.februārī, Krievijas karaspēks uz trim mēnešiem aplenca Mariupoli un nobombardēja to. Tai skaitā tika sabombardēts Mariupoles dzemdību nams un Dramatiskais teātris, nogalinot vairākus simtus mierīgo iedzīvotāju, kas teātrī vairāk nekā nedēļu centās patverties no Krievijas uzbrukuma. Masīvi uzbrukumi tika vērsti pret rūpnīcu "Azovstaļ", kur bija paslēpušies Mariupoles aizstāvji.