Tikai 13 pasaules valstīs un teritorijās pērn fiksēta "veselīga" gaisa kvalitāte
foto: ZUMAPRESS.com / MEGA / Vida Press
Ilustratīvs foto
Pasaulē

Tikai 13 pasaules valstīs un teritorijās pērn fiksēta "veselīga" gaisa kvalitāte

Jauns.lv

Saskaņā ar jaunāko ziņojumu tikai 13 pasaules valstīs un teritorijās pagājušajā gadā bija "veselīga" gaisa kvalitāte, turklāt kopējais gaisa piesārņojums pasaulē 2022. gadā pieaudzis līdz satraucošam līmenim, raksta raidorganizācija CNN.

Tikai 13 pasaules valstīs un teritorijās pērn fiks...

Uzņēmuma "IQAir", kas izseko gaisa kvalitāti visā pasaulē, ziņojumā konstatēts, ka vidējais gaisa piesārņojums gadā aptuveni 90% analizēto valstu un teritoriju pārsniedz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) gaisa kvalitātes vadlīnijas, kas ir izstrādātas, lai palīdzētu valdībām izstrādāt noteikumus sabiedrības veselības aizsardzībai.

Analizējot vidējo gaisa kvalitāti 131 valstī un teritorijā, uzņēmums atklāja, ka tikai sešas valstis - Austrālija, Igaunija, Somija, Grenāda, Islande un Jaunzēlande - un septiņas teritorijas Klusā okeānā un Karību jūras reģionā, tostarp Guama un Puertoriko, atbilst PVO gaisa kvalitātes vadlīnijām, kas paredz, ka vidējais gaisa piesārņojuma līmenis nedrīkst pārsniegt 5 mikrogramus uz kubikmetru.

Fjādraurgljūfira kanjons Islandē

Savukārt septiņās valstīs - Čadā, Irākā, Pakistānā, Bahreinā, Bangladešā, Burkinafaso, Kuveitā un Indijā - gaisa kvalitāte bija tik slikta, ka ievērojami pārsniedza PVO vadlīnijas ar vidējo gaisa piesārņojumu virs 50 mikrogramiem uz kubikmetru.

Pret smogu Deli cīnās ar ieročiem

Pret smogu Deli cīnās ar ieročiem

Latvijas galvaspilsēta Rīga starp analizētajām 7323 pilsētām gaisa piesārņojuma ziņā ierindojusies 3120. vietā ar 10,1 mikrogramiem piesārņojuma uz kubikmetru.

Pētījumā jo īpaši tika analizēta smalko gaisā suspendēto cieto daļiņu klātbūtne (PM2,5). Tās rada mazāku piesārņojumu, bet ir visbīstamākās tieši ieelpojot. Ieelpojot šādu gaisa piesārņojumu, tas nonāk dziļi plaušu audos, no kuriem tas var iekļūt asinsritē. PM2,5 piesārņojums rodas no fosilā kurināmā dedzināšanas, putekļu vētrām un meža ugunsgrēkiem, un tas ir saistīts ar vairākām veselības problēmām, tostarp astmu, sirds slimībām un citām elpceļu slimībām.

Debesis ASV meža ugunsgrēku dēļ atgādina dzīvi uz Marsa

Milzīgie ugunsgrēki, kas šobrīd plosās ASV rietumu daļā, ir pārvērtuši debesis koši oranžās un sarkanās krāsās. Sociālo tīklu lietotāji dalījušies ...

PVO 2021. gada septembrī pieļaujamā gaisa piesārņojuma vadlīnijas mainīja, samazinot pieļaujamo smalko daļiņu daudzumu no 10 uz 5 mikrogramiem uz kubikmetru.

Miljoniem cilvēku katru gadu mirst no veselības problēmām, kas saistāmas ar gaisa piesārņojumu. Saskaņā ar ANO aģentūras datiem 2016. gadā aptuveni 4,2 miljoni priekšlaicīgas nāves gadījumu bija saistīti ar smalko daļiņu ieelpošanu.

Smogs pārņem piemaskavas apgabalus

Uzņēmums "IQAir" vērš uzmanību, ka tikai 19 no 54 Āfrikas valstu to monitoringa stacijās bija pieejami pētījumā iekļaujami dati.

Tikmēr Ķīna, kas gadu desmitiem ierindojusies piesārņotāko pilsētu topu augšgalā, 2022. gadā turpinājusi uzlabot gaisa kvalitāti valstī. Gandrīz 64% no 524 analizētajām pilsētām kontinentālajā Ķīnā novērots PM2,5 smalko daļiņu samazinājums.

Ķīnas ziemeļaustrumus klāj smogs