Eksotiskā un bīstamā bēgšana: kā divi vīrieši laivā muka no Čukotkas uz Aļasku
Pagājušajā gadā pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā divi Čukotkas iedzīvotāji laivā devās bēgļu gaitās uz Aļasku, ASV. Bēgšanas laikā abi vīrieši nokļuva vētrā, bet galamērķī ASV amatpersonas viņus aizturēja. Tagad ASV varas iestādes no apcietinājuma atbrīvojušas abus vīriešus, vārdā Sergejs un Maksims (viņu uzvārdi netiek atklāti), atsaucoties uz “The Economist”, vēsta “Meduza”. Abi vīrieši aprunājās ar “The Economist” un pastāstīja, kā viņiem izdevies aizmukt no Krievijas eksotiskā un dzīvībai bīstamā veidā.
No mobilizācijas uz Aļasku
Sergejs un Maksims uz ASV devās no čukču apdzīvota ciema Egvekinotas, kurā dzīvo aptuveni trīs tūkstoši cilvēku. Viņi pazīstami ir jau sen, sadraudzējās pusaudžu gados, un abus vieno nepatika pret pašreizējo Krievijas valdība – viņi uzskata, ka iebrukums Ukrainā ir noziedzīgs, vēsta “Meduza”.
2022. gada jūnijā Krievijā Sergejs tika aizturēts un nopratināts par savu saistību ar opozicionāru Alekseju Navaļniju. Augustā viņam tika izvirzītas apsūdzības ekstrēmismā, un tik aizliegts pamest Egvekinotu. Kopš tā laika viņš jau vienreiz ar laivu mēģinājis aizbēgt uz Aļasku, taču spēcīgā vēja dēļ bijis spiests griezties atpakaļ.
26. septembrī, piecas dienas pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā, pie Sergeja durvīm pieklauvēja. Viņš pa logu ieraudzīja vīrieti un sievieti militārā formā un neatvēra to. “Tā vietā es piezvanīju Maksimam un palūdzu viņu atnākt. Maksims uzminēja, kas par lietu. Torīt viņa mājā ieradās arī cilvēki militārās formas tērpos, un arī viņš tiem neatvēra durvis,” Sergejs atklāja sarunā “The Economist”.
Putins apmeklē mobilizēto karavīru poligonu
Ņemot vērā radušos situāciju, Sergejs piedāvāja radikālu risinājumu - šķērsot Beringa jūru ar Maksima četrus metrus garo zvejas laivu, kurai bija ar piekarināmais motors. Šādi bija plāns sasniegt Aļasku, un meklēt patvērumu pie Amerikas varas iestādēm. Maksims piekrita. Pēc viņa teiktā, vienīgā alternatīva viņam šķita tikai nāve Ukrainā.
Mēģināja divas reizes
Tālajam un bīstamajam ceļam abi vīrieši posās trīs dienas. “Neviens par to nezināja, izņemot vienu no Sergeja meitām, kas dzīvoja Omskā,” “The Economist citē “Meduza”, “pats Sergejs katru dienu gaidīja jaunu klauvējienu pie durvīm un domās pārdomāja, vai kādā no sarunām nav sevi nodevis. Viņš mēģināja tikt galā ar trauksmi ar alkohola palīdzību.”
Ceļojums jeb šajā gadījumā – bēgšana - sākās 29. septembrī. Pirmās dienas draugi staigāja gar Čukotkas piekrasti, nakšņojot vispirms pie Maksima radiem un Sergeja paziņām, bet pēc tam teltī. Ja jautāja, kur viņi dodas, viņi atbildēja, ka meklē beigtus valzirgus, lai pārdotu savus ilkņus. Lai palielinātu iespējas tikt garām robežsargiem, viņi izslēdza savus tālruņus.
Kā noprotams no stāstītā, pirmais bēgšanas mēģinājums bijis neveiksmīgs. Viņi jau bija devušies jūrā, taču tad viņus pārsteidza vētra, un viņi bija spiesti doties atpakaļ uz Čukotkas piekrasti.
Два жителя Чукотки, бежавшие на 4-метровой лодке на Аляску, провели три месяца в изоляторе иммиграционной и таможенной полиции.
— Новости «Агентства» (@agents_media) January 24, 2023
Теперь они вышли на свободу и в скором времени получат право трудоустройства в СШАhttps://t.co/V7biZUiNjB pic.twitter.com/MuXxM3aprT
Tomēr otrais mēģinājums šķērsot Beringa jūru izdevās, taču ne bez satraukumiem. Tikai 30 kilometrus no Aļaskas krastiem Sergeju un Maksimu atkal pārsteidza vētra. Laiva sākusi pildīties ar ūdeni, taču griezties atpakaļ bijis jau par vēlu. “4. oktobrī abi vīrieši veiksmīgi sasniedza Gambelas ciemu Aļaskas štatam piederošajā Sentlorensa salā. Viņi pa jūru nobrauca aptuveni 500 kilometrus,” ziņo “Meduza”.
Vietējie cienā ar picu, amatpersonas aiztur
Vietējie iedzīvotāji, ieraugot divus vīriešus kamuflāžas tērpis, abus bēgļus sākotnēji noturēja par krievu karavīriem. Taču Sergejs un Maksims, izmantojot Google tulkotāju, paskaidroja, ka lūdz politisko patvērumu. Iedzīvotāji bija saprotoši, un krievu bēgļus par uzcienāja ar sulu un picu. Tomēr notikuma vietā ieradušies policisti paskaidroja, ka tiks aizturēti. “Nākamajā dienā imigrācijas un muitas amatpersonas Maksimu un Sergeju nosūtīja uz Ankoridžu Aļaskā, bet pēc tam uz Takomu, Vašingtonas štatā.
Sergejs un Maksims nebija domājuši, ka viņus aizturēs pēc ierašanās ASV, kur viņi aizturēšanas izolatorā pavadīja vairāk nekā trīs mēnešus. Sergejs un Maksims stāsta, ka viņi dzīvojuši kopīgā kamerā 70 cilvēkiem. Sergejs tika atbrīvots pret drošības naudu 13. janvārī, Maksims 18. janvārī. Drošības naudu iemaksājis ukraiņu priesteris no Takomas, nodrošinot viņiem arī mājokli.
Abi bēgļi “The Economist” izteikuši cerību, ka jau pēc pāris mēnešiem oficiāli varēs strādāt. Sergejam jau esot ir biznesa ideja Takomā viņš redzējis daudz plastmasas un alumīnija atkritumu, tāpēc viņš domā par atkritumu pārstrādes iespējām. Tikmēr Maksims vēlas tikai atgūt savu laivu, vēsta “Meduza”.
Tas, ASV Sentlorensa salā aizturēti divi krievi, kļuva zināms 2022. gada oktobra sākumā. Novembrī amerikāņu izdevums “Politico”, atsaucoties uz viņu advokātu, rakstīja, ka viņi tiek turēti apstākļos, kas ir tuvu cietuma apstākļiem.
Savukārt Krievijas ziņu aģentūra “RIA Novosti” neilgi pēc krievu aizturēšanas rakstīja, ka Čukotkas iedzīvotāji esot nolēmuši bēgt uz ASV nevis no mobilizācijas, bet gan tādēļ, lai "izvairās no atbildības par noteiktām darbībām Krievijas Federācijas teritorijā." Abiem vīriešiem Krievijā bijušas finansiālas problēmas, un vienam no viņiem arī uzsākta izmeklēšana aizdomās par narkotiku glabāšanu, vēsta “Meduza”.