"Ekstrēmākais karstuma vilnis, kāds jebkad redzēts Eiropā": siltais janvāris pārspēj rekordus
foto: LETA
Lojas upe pie Murjāņiem.
Pasaulē

"Ekstrēmākais karstuma vilnis, kāds jebkad redzēts Eiropā": siltais janvāris pārspēj rekordus

Jauns.lv

Eiropa piedzīvo nepieredzēti siltu janvāri, un visā kontinentā tiek uzstādīti jauni temperatūras rekordi.

"Ekstrēmākais karstuma vilnis, kāds jebkad redzēts...

Vismaz septiņās valstīs 2023. gads sācies ar neparastu siltumu. Baltkrievijā, Dānijā, Čehijā, Latvijā, Lietuvā, Nīderlandē un Polijā tika novērota temperatūra, kas parasti tiek reģistrēta tikai pavasarī.

Visokajes pilsētā Baltkrievijā temperatūra sasniedza rekordu 16,4 grādus pēc Celsija. Tas pārspēja valsts iepriekšējo janvāra rekordu par 4,5 grādiem.

Ādažos applūdusi privātmāju teritorija 2023. gada janvārī

Ādažos, ceļoties ūdens līmenim Gaujas upē, applūdusi privātmāju teritorija.

Polijā Korbielovas ciemā temperatūra sasniedza 19 grādus. Parastā vidējā temperatūra janvārī ir 1 grāds. Javornikā, Čehijas Republikā, temperatūra bija par 16,6 grādiem augstāka nekā parasti - 19, 6 grādi, parasti šajā laikā vidēji ir 3 grādi pēc Celsija. 

Tikmēr Dānijā temperatūra bija 12,6  grādi, Latvijā 11,1 grādi, Lietuvā 14,6 grādi un Nīderlandē 16,9 grādi. 

Cilvēki šķērso applūdušu gājēju pāreju Merķeļa ielā.

Atkalu galvaspilsētas ielās ātri vien nomaina atkusnis. 2022. gada 21. decembris

Ceturtdien Latvijā turpināsies atkusnis, bet nokrišņu būs mazāk nekā trešdien, prognozē sinoptiķi. Neliels lietus brīžiem gaidāms valsts lielākajā daļā. Gaidāma ...

Maksimiliano Herrera, klimatologs, kurš seko līdzi ekstremālām temperatūrām un pārvalda "Twitter" kontu "extremetemps", sacīja: “Attiecībā uz apjomu un platību un to, kā rekordi tika pārspēti, to var uzskatīt par ekstrēmāko karstuma vilni (anomāliju izteiksmē), kāds jebkad redzēts Eiropā."

Tas nozīmē, ka Eiropa nekad nav bijusi tik karsta, atšķirība starp vidējo temperatūru šajā gadalaikā un to, kas pašlaik tiek reģistrēta, ir lielāka nekā jebkad agrāk.

Herrera kungs piebilda: “Tas ir kā 2019. gada karstuma vilnis Francijā vai 2021. gada karstuma vilnis Apvienotajā Karalistē, bet šoreiz tas skar apmēram 15 valstis. Šī ir pirmā reize, kad karstuma vilnis Eiropā sakrīt ar ekstrēmāko temperatūru Ziemeļamerikā."

Lai gan klimata pārmaiņām ir liela nozīme šajos neparastajos laikapstākļos, tiešais iemesls ir karstuma kupols, kas ir virmo virs Eiropas. 

Polārais virpulis, kas izraisīja Lielbritānijas auksto decembri, ir sācis sarukt. Tas nozīmē, ka maigāks gaiss no dienvidiem un dienvidrietumiem, tas ir no Ziemeļāfrikas, ir virzījies uz ziemeļaustrumiem, tādējādi Eiropā izraisot rekordaugstas temperatūras.

Lielbritānijā temperatūra ir bijusi mazāk ekstremāla. Temperatūra Lielbritānijas ziemeļos un Skotijā ir normāla šim gadalaikam, sacīja Dens Strūds, meteorologs no "Met Office". Turpretim Anglijas dienvidos temperatūra ir bijusi siltāka par vidējo. Maksimālā temperatūra 12,3 grādi tika reģistrēta Hītrovā 1. janvārī.